Propolisz
A propolisz vagy méhszurok gyantás, ragacsos anyag, amelyet a dolgozó méhek a kaptár védelmére, a betolakodó baktériumok és egyéb kórokozók ellen gyűjtenek. Olyan anyag, amelyet méhek állítanak elő a növények virágporából és felső álkapcsuk mirigyének váladékából.
A tiszta propolisz kimagaslóan hatékony elemekből áll. Legfontosabb alkotórészei a flavonoidok, kalkonok, terpén, vitaminok B1, B2, B6, C, E, aminosavak, enzimek, ásványi elemek (K, Na, Mg, Al, P, Si, Va, Co, S, N, Zn). Tartalmaz ferulasavat, amitől baktériumölő és baktériumfejlődést gátló hatású (külsődleges felhasználás esetén). Kutatások szerint a propoliszhoz a baktériumok és vírusok nem tudnak alkalmazkodni.
A természetes bélflórát nem károsítja, ellenjavallata nincs. Használata csak propolisz-allergiásokra veszélyes. Hatásosan csillapít bizonyos fájdalmakat, a hatása vetekszik a fájdalomcsillapítókéval. Külsőleg használhatjuk nehezen gyógyuló sebek, nyálkahártya- és bőrgyulladások kezelésére, horzsolásokra, vágásokra, más bőrproblémákra, ízületi fájadalmakra és gyulladásokra, erős baktériumölő és hámgyógyító hatása van. Belsőleg légúti betegségekben, a húgyutak fertőzései, a prosztata- és a fültőmirigy gyulladásai ellen is sikerrel alkalmazzák. A hajszálérrendszerre értágító, vérnyomásszabályzó, baktérium-szaporodást gátló, frissítő. Rendszeres fogyasztása az általános szervezeti ellenálló képességet magas szinten tartja. Torokfájás, meghűlés esetén tinktúrás melegvízzel naponta többször gargalizáljunk. A szájban lévő sebeket ecsetelhetjük is.
Tabletta, csepp
A propolist a mézelő méhek gyűjtik össze a fák rügyeiről, melyekből nedv folyik, vagy egyéb növényi forrásokból. A méhek ezt az anyagot tömítőanyagként használják a kaptárban, hogy elfedjék vele a nem kívánt nyílt terekez. A propolis szobahőmérsékleten ragadóssá válik, alacsonyabb hőmérsékleten megkeményedik és nagyon törékeny lesz.
A méhecskék propolis segítségével képesek azt is megakadályozni, hogy a paraziták bejussanak a kaptárba, gátolják a bakteriális növekedést, így elkerülhető a kaptár belső rohadása. A propolisz tehát fontos anyag számukra a betegségek megelőzésében is. A szakemberek a propoliszt a különböző problémák enyhítésére használják, beleértve a gyulladásokat, a vírusos betegségeket, a fekélyeket, a felszíni égési sérüléseket és a forrásokat.

Méhpempő ivótasakok
Általában azonban elmondható, hogy a propolisz:
- antimikrobiális: a propolisz képes elpusztítani a kórokozókat, a gombákat, a baktériumokat és a vírusokat
- bőrlágyító, éppen ezért hatékony a különböző égések kezelésére.
- immunerősítő, tehát képes megújítani védekezőrendszerünket is.
- csökkenti a plakk mennyiségét, így véd a fogszuvasodás ellen.
- fekélyek és sebek kezelésére is használható
- csökkenti a különböző daganatok növekedését, tumorgenezis gátló
- megújítja és regenerálja a rákos vagy beteg sejteket
A propolisz rendkívül nagy mennyiségben tartalmaz flavonoidokat, melyek antioxidánsként működnek. A flavonoidok megvédenek a károsító szabad gyökök ellen és a vitaminokkal, valamint az enzimekkel együttműködve megerősítik testünk védelmi rendszerét. A kutatások azt is megállapították, hogy a propolisz C-vitaminnal együtt fogyasztva még intenzívebb hatást képes kifejteni.