A prolaktin (prolactin vagy PRL) egy olyan hormon, amelyet az agyalapi mirigy termel. Fő feladata az, hogy biztosítsa a megfelelő tejelválasztást a kismamának a szoptatás alatt. A terhesség alatt több más hormonnal együtt részt vesz az emlőmirigy kiépülésében, illetve a szoptatás során serkenti a tejelválasztást. Ez a hormon megakadályozza a tüszőérést, és gátolja a nemi ciklus beindításáért felelős hormonok munkáját. Ebből az is következik, hogy miért nem lehetséges teherbeesni magas prolaktin szint esetén.
Ha egy nőnek megnő a prolaktin szintje, akkor rendszertelenné, fájdalmassá válik a menstruációja, vagy akár teljesen el is maradhat. Az indokolatlan mellduzzadás, vagy tejcsorgás is lehet a megnövekedett prolaktinszint jele. A prolaktin túltermelődés többek között a meddőség, a nemzőképtelenség és a szexuális és potenciazavarok okozója is lehet. A prolaktin túltermelődésének néhány jele
hízás
izzadás
hajhullás
alvászavarok
állandó fáradtság és gyengeség
apró lilás foltok megjelenése a lábakon
férfiaknál merevedési problémák, potenciazavar
nőknél csökkent nemi vágy, frigiditás, meddőség, száraz hüvely
terhességen nélküli tejcsorgás
látásromlás mindkét szemre, fejfájás, erős migrén (ha agyalapi mirigydaganat áll a háttérben)
Ami kiválthatja a prolaktin túltermelődést
túl sok fizikai munka, erőteljes sport
bizonyos gyógyszerek (fogamzásgátló tabletták (az ösztrogének emelik a prolaktin szintet), fenotiazinok (pszichiátriai betegségek), magas vérnyomás elleni gyógyszerek
pajzsmirigy alulműködés
A magas prolaktin szint orvosi elnevezése hyperprolatinaemia.
A magas prolatinszint gátolja a beágyazódást, s ha mégis létrejön a terhesség, az az első trimeszter 12.-ik hétéig általában megszakad, spontán vetélés következik be. A magas prolaktinszint mindenképpen orvosi kivizsgálást igényel. Enyhe prolaktinszint emelkedés esetén megpróbálható a barátcserje. Jelenleg csak néhány termékben találjuk meg.
Érdekesség, hogy a prolaktinszint stressz esetén képes növekedni.
Prolaktin túltermelődés az agyban
A prolaktin (prolactin vagy PRL) egy olyan hormon, amelyet az agyalapi mirigy termel. Fő feladata az, hogy biztosítsa a megfelelő tejelválasztást a kismamának a szoptatás alatt. Egyéb működési folyamatokban is szerepet játszik, mint pl. az anyagcsere, a növekedés és a szaporodás, befolyásolja a nemi hormonok munkáját is. A terhesség alatt több más hormonnal együtt részt vesz az emlőmirigy kiépülésében, illetve a szoptatás során serkenti a tejelválasztást. Mivel este a prolaktin szint nagyobb, ezért tudnak a kismamák este jobban szoptatni, mint napközben. A prolaktinnak köszönhetjük azt is, hogy nem kezdünk el menstruálni azonnal a szülés után, ugyanis ez a hormon megakadályozza a tüszőérést, és gátolja a nemi ciklus beindításáért felelős hormonok munkáját.
Ha egy nőnek indokolatlanul (nem szoptat, nem terhes) megnő a prolaktin szintje, akkor rendszertelenné, fájdalmassá válik a menstruáció, vagy akár teljesen el is maradhat. Az indokolatlan mellduzzadás, vagy tejcsorgás is lehet a megnövekedett prolaktinszint jele. A prolaktin túltermelődés többek között a meddőség, a nemzőképtelenség és a szexuális és potenciazavarok okozója is lehet. Férfiak esetében is okozhat mellnagyobbodást és tejcsorgást (a transz-szexuális férfiak, akik nővé szeretnének válni, előszeretettel használják).
női problémák: csökkent libidó, frigiditás, meddőség, fájdalommal járó aktus
ciklusproblémák, PMS
terhességen kívüli tejcsorgás
perifériás látás elveszítése vagy látásromlás egyformán mindkét szemre, fejfájás, erős migrén (főleg a prolaktinomára - a hipofizis daganatára jellemző)
Mi válthatja ki a prolaktin túltermelődést?
stresszes életmód
túl sok fizikai munka (lásd élsportoló nők! nem menstruálnak)
csökkent vércukorszint
túlzott zsírfogyasztás
túl sok állati fehérje fogyasztása
bizonyos gyógyszerek:
fenotiazinok (pszichiátriai betegségek)
magas vérnyomás elleni gyógyszerek
fogamzásgátló tabletták (!!!!!!!!)
egyes nyugtatók, fájdalomcsillapítók
savlekötők és gyomorbaj elleni gyógyszerek
morfium, kokain és a szintetikus kábítószerek (extasy, speed, stb.)
mellbimbóba helyezett piercing
A hormon túltermelődése felléphet még egyéb betegségek járulékos tüneteként is, úgy, hogy nem is sejthetjük, hogy valójában melyik szervünk beteg:
veseelégtelenség
májfunkciós zavarok
herpesz
csökkent pajzsmirigyműködés
egyes mellkasi sérülések
myelanoma multiplex (plazmasejtes daganatok)
bármilyen egyéb daganat vagy rák
pajzsmirigyelégtelenség
az agy csökkent dopaminszintézise (ez műtéti műhiba eredménye is lehet)
A magas prolaktinszint kezelése:
Az első és legfontosabb dolog, hogy helyreállítsuk a normális hormonegyensúlyt, és kerüljök az összes olyan gyógyszert és mineralokortikoidot, ami felborítja azt (fogamzásgátlók, szintetikus horminpótló készítmények)
Alaposan tisztítsuk ki a májat
majd csináljunk egy nagy méregtelenítést
stimuláljuk az endokrinrendszer működését (Maca)
A leghatékonyabb kezelés a gólyahír programban leírtak szerint, azzal a különbséggel, hogy a már kialakult daganata miatt napi szinten szedjen valamilyen hatékony antioxidánst.