Az emberi test
(szervóra)
A kínai szervóra szerint a szerveink meghatározott időben
működnek illetve pihennek. Minden szervnek megvan a maga jellemző működési-pihenési ciklusa. Ez azt jelenti hogy minden folyamatnak: a táplálkozásnak,
pihenésnek, alvásnak, szexualitásnak, testmozgásnak megvan a megfelelő ideje.
Az energiapályákon, vagyis a meridiánokon az energiaszint állandóan változik.
Ha a beteg szervnél figyelembe vesszük, hogy mely időszakban működik a legaktívabban, ha a szerv kezeléséhez a segítséget abban az időszakban juttatjuk be miközben az elvileg aktív állapotában lenne, sikert érünk el.
A kínai orvoslás szerint akkor vagyunk egészségesek, ha a szervezet energiakeringése
harmonikus. Az energia keringésnek tartós akadályoztatása betegséghez
vezet. A legtöbb betegség esetében abban a napszakaszban, - órában jelentkeznek legintenzívebben az adott betegségre jellemző tünetek, amikor az adott szerv a napi ciklusának megfelelően a legintenzívebben működne. Ha mindennap ugyanabban az órában lépnek fel bizonyos testi vagy lelki panaszok, akkor valami nincs rendben az energiaáramlással. Ezek a jelek segíthetnek megelőzni a betegségek kialakulását, amikor nincs akut betegségünk, mert a krónikus folyamatokat így időben észrevesszük. Különböző gyógymódokkal, terápiákkal, gyógynövényekkel, táplálékkiegészítőkkel pedig újra visszaállítható az egyensúly.
Az életenergia minden második órában egy -egy meridiánt egy belső szervet jár, 120 percenként mindig újabb testfunkciót aktivizál. Ugyanakkor amikor az adott szerv a maximális aktivitásának időszakában van, van egy másik szerv, amely éppen akkor minimális aktivitással rendelkezik. Ebből az következik, hogy bármilyen módon befolyásolunk egy szervet, pontosan ellenkező hatást érünk el az adott szerv párjánál.
Szerveink működési rendje
1 és 3 óra között: MÁJ
A máj méregtelenítő, salakeltávolító munkája ekkor a legintenzívebb. A megzavart májműködés jele lehet, hogy felébredsz. A hideg kezek és lábak, a hányinger vagy az erős idegesség is utalhat májproblémákra.
3 és 5 óra között: TÜDŐ
Aktiválódik a tüdő. Köhögés, légszomj, szorító érzés a mellkasban, hajnali horkolás – ezek a jelei annak, hogy valami nincs rendjén a tüdőben.
5 és 7 óra között: VASTAGBÉL
A vastagbél felkészül az ürítésre.
7 és 9 óra között: GYOMOR
Gyomrunk működni kezd.
9 és 11 óra között: LÉP
Aktiválódik a lép, amely az emésztés szabályozása mellett hozzájárul a vörös vértestek képzéséhez is.
11 és 13 óra között: SZÍV
Legtöbb szervünk, így a szív is nagy kapacitással dolgozik. A szívbetegeket ez az időpont megviselheti.
13 és 15 óra között: VÉKONYBÉL
A vékonybélé a fő szerep, melynek feladata a táplálék eszencia és a salakanyag szétválasztása és a léphez, illetve a vastagbélbe szállítása.
15 és 17 óra között: HÚGYHÓLYAG
Rövid időre ismét magasba lendül a teljesítőképességünk. Húgyhólyagunk energiával telítődik. Ez idő alatt a béltevékenység is rendkívül aktív.
17 és 19 óra között: VESE
A belső energiarendszer és a nemi szervek irányítását a vesék veszik át. A veséknek alapvető szerepe van a termékenység, illetve a meddőség befolyásolásában. Hatással vannak a haj mennyiségére, illetve minőségére is.
19 és 21 óra között:
Szervezetünk az esti pihenésre készül. Lassan az emésztés is leáll, így amit 21 óra után tömünk a gyomrunkba, az emésztetlenül pang reggelig!
21 és 23 óra között: HÁRMAS MELEGÍTŐRENDSZER
Aktiválódik a hármas melegítőrendszer. Ennek felső szintje a rekeszizom fölött helyezkedik el, a tüdőt és a szívet foglalja magába. A középső melegítőt a lép és a gyomor alkotja, míg az alsóban a máj és a vese helyezkedik el. Az összes szerv nyugalmi állapotba került. Az idegek ellazulnak, mert a testünknek pihentető alvásra van szüksége.
23 és 1 óra között:
Epehólyagunk tárolja és továbbítja az epefolyadékot, amely az emésztésben fontos szerepet játszik. Az agyban mért alfa és théta hullámok ilyenkor jelzik azt, hogy álmodunk.
A szervek, azaz pontosabban a szerv párok egymás közötti viszonya a hagyományos kínai orvoslás szerint 5 elemmel: a tűzzel, a földdel, a fémmel, a vízzel és a fával szimbolizálható.
Meridiánok
MÁJ-EPE MERIDIÁN( YANG-FA)
Jellemző betegségek: fogfájás, mandulagyulladás, menstruációs gond, személyiségzavar. – Pszichés hatások: nincsenek céljaim, dühös vagyok
EPEHÓLYAG- MERIDIÁN
Mivel az epehólyag szoros kapcsolatban áll a májjal és a máj meridiánnal, alapvetően befolyásolja az anyagcsere folyamatokat. Egyensúlyban tartja testnedveket, az inzulint, az epét, a nyálat és a gyomorsavat. Cukorbetegek számára nagy jelentőségű.
A pszichikai tulajdonságok közül az epehólyag meridiánhoz a döntőképességet rendeljük.
A szemüreg külső szélétől indul az állkapocsizülethez, majd onnan a halántékhoz. A fület megkerülve fut vissza a homlok közepéig, majd hátra le a tarkón, a váll mögött, a test oldalán, a csípőn, keresztül a láb külső felén ér le a boka mögött a 4. ujj külső körömágyához. Futása közben csatlakozása van a fülhöz, a szívhez, találkozik a hármas melegítővel, a gyomorvezetékkel, kommunikál a rekeszizommal, a májjal, belép saját szervébe, az epehólyagba.
Fizikai szinten az epével, a zsírlebontással és a szemmel, lelki szinten az elképzelések gyakorlati megvalósításával, a döntésekkel, a felelősség vállalásával és az ingerlékenységgel van összefüggésben. A máj meridián kapcsolatos a szemmel és a tanulással, valamint az érzelmekkel és az indulatokkal. Sejtszabályzása a riboszómák, szintézis terére vetül ki.
TÜDŐ MERIDIÁN
A tüdő meridián főleg a kapcsolatteremtésben fejti ki tevékenységét. Sejtfeladata a mitokondriumok, energiaforrás területén jelenik meg.
- Jellemző betegségek: asztma, gombás fertőzés, ekcéma, torokbetegségek, tüdőgyulladás.
- Pszichés hatások: kizárom a külvilágot, mindent csak én tudhatok.
GYOMOR MERIDIÁN( YANG-FÖLD)
A gyomor meridián a táplálék felvételéért és megemésztéséért felelős, az emésztés útján az egész szervezetet ellátja a táplálékból származó energiával. Összeköttetésben van a szívvel, a vékonybéllel, vastagbéllel, találkozik a léppel
Fizikai szinten befolyásolja az emésztőrendszert, vagyis a gyomrot, az étvágyat és a szaporodást is. Lelki szinten a gondolkodás folyamatával, az eszmékkel, ábrándokkal, az intelligenciával, a harmóniára való képességgel, az önértékeléssel és a megalapozottság érzetével van összefüggésben.
A gyomor meridián a felvétel és befogadás funkcióira hat. Sejtkapcsolata a vakuólumok, anyagfelvétel és tárolás terén jelenik meg.
- Jellemző betegségek: emésztési zavar, allergia, potenciazavarok, étvágytalanság, túl nagy étvágy.
- Pszichés hatások: olyasmit teszek, amit nem akarok, nem vagyok elégedett.
LÉP MERIDIÁN ( YIN-FÖLD)
- Jellemző betegségek: vérszegénység, ödéma, leromlás, vérzések, kötőszöveti gyengeség.
- Pszichés hatások: aggódom, negatív programokat gyártok.
A lép meridián a pillanatnyi szükségletek kielégítésének pszichológiai vetületeit koordinálja, és felelős a döntésekért. Sejtfeladata a cytosol, a sejt "kötőszövete" felügyelete.
SZÍV MERIDIÁN( YIN-TŰZ)
- Jellemző betegségek: dadogás, szédülés, alvászavar, hang elvesztése, ingerlékenység.
- Pszichés hatások: tökéletes akarok lenni, nem tudom, ki vagyok.
A szív meridián az egót, vagyis az énünket befolyásolja, de felelős összhangunk megteremtéséért is, tevékenysége szívritmusunk szabályosságában jelenítődik meg. A sejt csatornácskáit felügyeli.
VÉKONYBÉL MERIDIÁN( YANG-TŰZ)
- Jellemző betegségek: fejfájás, fül-, orr-, arcproblémák, vékonybélpanaszok.
- Pszichés hatások: megtagadom a gondolataimat, nem érzem magam egyenrangúnak.
A vékonybél-meridián az emésztésen kívül az önkifejezésért felelős. Sejt vonatkozásban a lizoszómák, lebontás, feldolgozás a feladata.
A hólyag vezeték a test és lélek alkalmazkodóképességét jellemzi és befolyásolja.
VASTAGBÉL MERIDIÁN( YANG-FÉM)
- Jellemző betegségek: fekély, hasmenés, légzőszervi betegségek, porckorong-elfajulás.
- Pszichés hatások: nem tudok elengedni, mindenhez ragaszkodom.
A vastagbél-meridián a védekezésnél és elhatárolódásnál kap fontos szerepet. A Golgi-féle készülékek, membránok termelődése a sejtfeladatok terén.
HÚGYHÓLYAG MERIDIÁN(YANG-VÍZ)
- Jellemző betegségek: aranyér, csípő-, hátfájás, csontkopás.
- Pszichés hatások: félek és szorongok, elvesztem az önkontrollomat.
VESE MERIDIÁN( YIN-VÍZ)
- Jellemző betegségek: hajhullás, bőrproblémák, fülzúgás, meddőség, szellemi fáradékonyság.
- Pszichés hatások: félek az élettől, nem vállalok kockázatot.
A vesemeridián az energia háztartás szabályozásáért és a test méregtelenítő folyamataiért felelős. A családi és munkahelyi stressz okozta állandó megterhelés gyengíti a meridiánt, különösen az esszenciális energiát, mely életenergiánk bázisát képezi, s melyet tovább örökítünk. A vesemeridián által befolyásolt pszichikai tulajdonság mindenek előtt az akaraterő, de a félelem, a féltékenység, bizonytalanság, elégedetlenség, kritika és a csalódottság, valamint a párkapcsolatokban fellépő nehézségek is közvetlen hatást gyakorolnak a páros szervekre, a vesékre és ezáltal a vese meridiánra is.
Fizikai szinten összefügg a vese, a fül, a csontok, a fogak, a belső elválasztású mirigyek problémáival, a szexuális szokásokkal és az öröklött hajlamokkal. Lelki értelemben a bátorsággal, az akaraterővel és az előrelátás képességével.
A vese meridián a csontok szilárdsága felett őrködik, pszichés szempontból az akaraterőt képviseli. A sejtmembránok pórusai, a belső környezet fenntartása, biztosítása a tevékenysége.
|