Magas vércukorszint, hyperglikémia
Magas vércukorszint
A glukóz a szervezet elsődleges energiaforrása. Az elfogyasztott ételek többségét a szervezet cukorrá bontja le. Ha a szervezet nem tudja megfelelően felhasználni ezt az energiaforrást, akkor a vércukor szintje a normálisnál magasabbra emelkedhet, és a vizeletben is cukor jelenik meg. A vércukorérték szorosan összefügg az elfogyasztott szénhidrát vagy a szervezet inzulintermelésével és inzulin-felhasználásával. A magas vércukorszint leggyakoribb testi oka a hasnyálmirigy inzulintermelő képességének csökkenése, vagy az inzulin hatásának elégtelensége. A szervezet nem képes szabályozni a vérben lévő cukor (glukóz) mennyiségét és felhasználását.
Nagyon fontos, hogy legalább kerüljük el azokat a táplálékokat, amelyek hirtelen vércukorszint-emelkedést okoznak.
Az alábbiak emelhetik vércukorszintet:
- Ha túl sokat, vagy magas cukortartalmú ételek fogyasztása.
- Érzelmi stressz.
- A szokásosnál kevesebb testmozgás.
- Gyulladásos betegségek (pl. influenza, torokgyulladás), fájdalom, műtét és fertőzések.
A magas vércukorszint tünetei ( hyperglikémia)
Magas vércukorszint esetén a tünetek enyhék lehetnek, és lassan fejlődhetnek ki, hogy észre sem veszi.
Az alábbi tünetek fordulhatnak elő:
- Fáradtság érzés
- Bőrviszketés
- Zsibbadó vagy bizsergő érzés a kézfejben vagy a lábfejben
- Gyakori fertőzések
- Szájszárazság, szomjúság érzés
- Gyakori vizeletürítés
- Homályos látás
- Lassan gyógyuló sérülések
- Jó étvágy melletti súlycsökkenés
- Szexuális problémák, potenciazavar
Terheléses vércukorvizsgálat - OGTT
Glükóz terheléses cukorvizsgálathoz.
Az OGTT teszt terheléses vércukorvizsgálatot takar, amely a cukorbetegség és az inzulinrezisztencia megállapítására
szolgál. A vizsgálat során nem csak éhhomi vércukorszintet mérnek, hanem 75 gramm glükózoldat elfogyasztása utá az orvos által előre meghatározott időközönként ismétlik a vizsgálatot (30-60-90-120 perc). A leggyakrabban úgynevezett 3 pontos terhelést kérnek az orvosaink (éhgyomorra, majd az első és a második óra végén történik a vérvétel). Ezt a vizsgálatot kiegészítheti egy inzulin szint mérés, ilyenkor a kiértékelő labor nem csak a vércukor szinteket méri a levett vérből, hanem a vér inzulin szintjét is.
Ha magas a vércukorszintje, kezelésre van szüksége. Ha a vércukorszintje hosszú ideig magas marad, nagyobb esélye van a szövődmények kialakulására, a rossz anyagcserehelyzet károsíthatja az idegeket, a vérereket, a szemét, a veséket és a nemi szerveket.
Ezért magas vércukorszint esetén idegvédelmi hatása miatt Milgamma nevű gyógyszer szedhető. Nagyon gyakori, hogy nagyon későn derül ki az állapot, mert a folyamatosan magas vércukor évekig nem okoz panaszokat, ezért amikor kiderül, gyakran már alacsony a saját inzulintermelés. Ezért ajánlott inzulinérzékenyítőt szedni, vagy elkezdeni az inzulinkezelést. Sokszor a neuropathia miatt megy valaki orvoshoz, mert annak jobban érzékelhető tünetei vannak, és ilyenkor derül ki, hogy már évek óta diabéteszes.
KETONOK
A ketoacidózis súlyos állapot, mely főleg az 1-es típusú cukorbetegeknél fordul elő (2-es típusú cukorbetegségben ritkább). Olyankor alakul ki, amikor nincs elegendő inzulin, amely nélkülözhetetlen a szervezet számára a cukor energiaforrásként történő hasznosításában. A szervezet zsírt és izomszövetet bont, hogy energiát nyerjen, ketontestek képződnek és savassá teszik a vért. A vércukorszint magas. A ketonszint növekedésével a ketoacidózisnak nevezett súlyos állapot alakulhat ki. Kezeletlenül hagyva a ketoacidózis kómához, vagy akár halálhoz is vezethet.
A ketonok az anyagcsere értéktelen melléktermékei – akkor keletkeznek, ha a szervezet az energiaigény biztosításához zsír- és izomszövetet bont le cukor helyett. Érdemes megvizsgálnia vizelete ketontartalmát, ha cukorbeteg és terhes, ha lázas, illetve ha a vércukorszintje 16,7 mmol/l vagy magasabb.
A vizsgálat a vizeletben található bomlástermékek kimutatására szolgál.
Ami kevésbé ismert: az inzulin serkenti a zsírfelépülést és csökkenti a zsírlebontást a zsírszövetben. A magas inzulinszint tehát a zsír felhalmozására való hajlamot is jelzi, ami magyarázatot ad rá, miért nő folyamatosan azoknak az (időskori) cukorbetegségben szenvedőknek a súlya, akik nagy mennyiségű inzulint használnak.
Egy másik indiai csodaszer a görögszéna, amely szintén védelmet nyújt a cukorbetegség ellen. Emellett fokozza a májműködést és a koleszterinszintet is csökkenti.
Egy másik tanulmány szerint az omega-3 zsírsavakban gazdag halak fogyasztása szintén védelmet nyújt a cukorbetegség ellen. Omega-3 zsírsavakat tartalmaz a makréla, a lazac, a pisztráng, a hering és a tonhal.
A fahéj is javítja a vércukorszintet a glükóz metabolizmusának jelentős növekedésével. Ezen kívül inzulinszerű hatásai vannak a szervezetben. A fahéjban található egy bioflavonoid, amely megváltoztatja a zsírsejtek inzulinjelző aktivitását.