A besugárzásoknak mellékhatásai is vannak, melyek leginkább a besugárzott területet érintik. A kezelő személyzet felvilágosítja a beteget a várható mellékhatásokról és arról, hogy hogyan kezelje azokat.
A leggyakoribb mellékhatások a fáradékonyság, a bőr- és nyálkahártya-elváltozások és az étvágytalanság. Ezek bármilyen testrész besugárzása kapcsán kialakulhatnak. Más mellékhatások viszont specifikusan egyes testtájak kezelésével kapcsolatban lépnek csak fel.
A sugárkezelés legtöbb mellékhatása megfelelő kezeléssel és/vagy étrenddel enyhíthető. A mellékhatások rendszerint a kezelés befejezése után néhány héten belül elmúlnak. Vannak azonban egyes olyan mellékhatások is, amelyek tovább tartanak. Sok betegnél viszont egyáltalán nem mutatkoznak mellékhatások.
Bőrproblémák
Sugárkezelés során a besugárzott bőrfelületen jelentkeznek a sugárzás hatásai: a bőr vörössé, sérülékennyé, barnásan elszínezetté válik, olyan, mintha erősen napbarnított lenne. Egyidejűleg igen száraz lesz, és bőrégés érzése jelentkezik.
A cink-hialuronát tartalmú Curiosa gél hatékonyan segíti a bőr regenerálódását. A hialuronát cinkkel alkotott komplexének, a cink-hialuronátnak további előnyei is vannak. A Curiosa sebkezelő gél közvetlenül és közvetve is segít a sérült bőr regenerálásában: a megfelelő mikrokörnyezetet biztosítása mellett gátolja, hogy a környezetből származó (levegőben jelenlevő vagy közvetlen érintkezés útján terjedő) mikroorganizmusok elérjék a sérült bőrfelületet, továbbá enyhíti a sérülések okozta kedvezőtlen hatásokat, a sebfájdalmat és a szöveti gyulladást.
A Curiosa géllel történő bőrápolás a sugárkezelés első napjától javasolt. A sugárkezelt bőrterületre szükség esetén naponta többször is alkalmazható.
Mi az orális mukozitisz / szájnyálkahártya-gyulladás és milyen tünetekkel jár?
A daganatellenes kezelések (fej-nyaki sugárkezelés, kemoterápia, egyes daganatelleni gyógyszerek, őssejt-beültetés) gyakori, rendkívül kellemetlen mellékhatása a szájnyálkahártya-gyulladás (orális mukozitisz) és a szájszárazság.
Mukozitisz esetén a szájnyálkahártya érzékenynyé, vörös színűvé, majd fájdalmassá válik, illetve a nyálkahártya kifekélyesedik. A kifekélyesedett, sérült nyálkahártyán gombás, bakteriális vagy vírusos felülfertőződés is könnyen létrejön. Gyógyulása több hetet vehet igénybe.