![]() |
Sókkal túltelített ill. erősebben savas vizelet,
csekély vizeletmennyiség
Vesekő, vesehomok
A bőséges folyadékfogyasztás alapvető a vesekövesség megelőzésében. Erre főleg a nyári hónapokban fontos odafigyelni, amikor a fokozott verejtékezéssel szinte észrevétlenül lesz a szervezetünk folyadékhiányos. Ilyen esetben a vesékben kiválasztódó vizelet koncentrálttá válik, és így a benne lévő mikroszkopikus kristályok összecsapódnak, ami vesekő kialakulásához vezet. Egy egészséges felnőtt napi folyadékszükséglete minimum 2 liter , ez természetesen fokozott izzadással járó tevékenység illetve hőség esetén jóval több kell hogy legyen.
|
||
|
Vizelethajtó teakeverék 100g Mecsek
|
|
|
A húgysavkövek kialakulásának megelőzésére a vizelet vegyhatását lúgos tartományban kell tartani. Célszerű vesekőre hajlamos embereknél lúgosító termékeket használni.
Ha a kő még a vesében van, addig alkalmazhatjuk a legegyszerűbb "kőelhajtó " technikákat, ami spontán távozást jelent. Ez esetben különböző vízhajtókkal, bő folyadék bevitellel, bizonyos fajtájú mozgással, "kőhajtó" gyógyszerek adásával „kipisilhetőek” a kövek. A kövek körülbelül 75 százaléka spontán távozik. "Fejfájást " az esetek 1/4 része okoz, és a kő eltávolításának lehetőségeit nagyrészt az befolyásolja, hogy a kő hol helyezkedik el, mekkora és milyen összetételű.
A kemény kövek, vagy újraképződő köveket hagyományos sebészi eljárással távolítják el, mivel nem túl eredményes az összezúzásuk.
Az 5 milliméternél nagyobb méretű kövek gyakran elakadnak a vesevezetékben, ezért az ilyen- és ennél nagyobb méretű köveket el kell távolítani.
Milyen technikák vannak a szikén kívül?
A testen kívüli lökéshullám (un. ESWL ) kezelés során műtét nélkül, a vesékre fókuszált energiahullámokkal törik szét a követ olyan apró darabokra, amelyek már spontán is ki tudnak ürülni.
• szénsavas üdítők,
• kávé,
• alkoholos italok (állítólag a sör jót tesz, de ebben megoszlanak a vélemények)
Kövek típusai
Kalcium-foszfát:
kalciumtartalmú élelmiszert fogyaszt a beteg nagy mennyiségben huzamosabb időn keresztül.
nagy adag D vitamin bevitele,
diétája:
a tejtermékek ill. a csokoládé, kólafélék, spenót, kávé, rebarbara, földimogyoró fogyasztását csökkenteni kell. Ajánlott: teljes őrlésű gabonák, tésztafélék, növényi olajok, margarinok, déli gyümölcsök.
Zöldségfélék közül nem ajánlott: száraz bab és borsó, spárga, brokkoli, spenót, sóska, cékla. Ha csontritkulására kálcium pótlást rendeltek, a kalcium citrát ajánlott
Oxalátkő:
Kalcium-oxalátkő a húgykövek 50%-ában található, képződésüket serkenti a vegetáriánus táplálkozás, a C-vitamin túladagolása
A kalcium oxalát és foszfát kövek a leggyakoribbak
Urátkő:
Állati eredetű fehérjében dús táplálkozásnál várható, köszvényes betegnél .
diétája: kerülendő a marha- és sertéshús, belsőségek és hal fogyasztása. Fehér halhús, baromfi fogyasztása hetente 2-3 alkalommal fogyasztható. Fogyasszanak sok zöldséget és gyümölcsöt bármilyen formában, korlátozás nélküli mennyiségben.
Cisztein kő:
A cisztein anyagcserezavara a vizelet magas cisztein-szintjét okozza.
diétája: szigorú fehérjeszegény diéta, naponta sok, akár 4-5 liter folyadékot igyanak. Kevés hal, marha, tojás javasolt. Rostos zöldségfélék ajánlottak. Kerüljék a C-vitamin nagy adagját, (100 mg a szokásos napi adag, de legfeljebb 250 mg ajánlott).
A visszatérő húgyúti fertőzések leginkább a hölgyeket érintik, mert a húgycső náluk jóval rövidebb, és kisebb a végbél és húgycső közötti távolság is, mint a férfiaknál. A fertőzést leginkább a bélrendszerben élő E.coli baktérium megtapadása indítja el. A termékek nagy része (áfonya) ezt a megtapadást igyekszik minél inkább lehetetlenné tenni.