CINK
Napi maximális dózis felnőttek: 40 mg
-
Felnőtt nők:15mg
Cink
Napi szükséglet 10-15 mg Tolerálható hosszabb távon napi 15 mg, rövid távon napi 50 mg.
A tápcsatornába került cink kb. 30- 50%-a szívódik fel, ám a felszívódást számos anyag befolyásolhatja. A cink egyike azon nyomelemeknek, melyekből a növények viszonylag keveset tartalmaznak. Vegetáriánusoknál ezért ügyelni kell a cink pótlására. Az élelmi rostok, réz, kalcium gátolja a felszívódását .Míg réz gátolja a cink felszívódását, a túl sok cink viszont rézhiányt okozhat, azzal, hogy megakadályozza a réz felszívódását a belekben. A magas cink bevitel nem is önmaga okozza a problémákat, hanem a következtében kialakuló réz hiány. A réz számos enzim működéséhez elengedhetetlenül szükséges. A legfontosabb szerepei: az inzulin alkotórészeként a vércukorszint-szabályozásban vesz részt. Az inzulinon kívül mintegy hetvenféle enzimben van jelen. Nélkülözhetetlen a gyermekek növekedéséhez és a spermiumok termeléséhez, szükséges az immunrendszer működéséhez és a sebgyógyuláshoz. Szerepe van a jó látás, szaglás és ízlelés fenntartásában. Amilorid szedése esetén csak orvos javaslatára szedjen valaki cinket.
Mi okoz cink hiányt?
Hiányát előidézheti felszívódási zavar, májbetegségek, alkoholizmus, vesebetegségek, veleszületett betegségek, táplálkozási szélsőségek.
Hiánya: Cinkhiány esetén fáradékonyság, az ellenálló- és teljesítőképesség csökkenése, elhúzódó sebgyógyulás, étvágy csökkenése, hasmenés, ízérzészavar, szagérzészavar, kopaszodás, lassú haj és körömnövekedés, száraz érdes bőr, bőrgyulladás, impotencia, gyermekeknél növekedés elmaradás, depresszió,gyakori megfázások-fertőzések, is felléphet. A cink felszívódása egyenes arányossággal függ az étrendben található mennyiségétől, illetve az étrend egyéb gátló anyagaitól, melyek hasonlóak, mint a vasnál leírtak (fitátok, rostok, oxalátok). Az állati eredetű cink jobban hasznosul, mint a növényi élelmiszereinkből bevitt. Cink pótlás ajánlható kiknek jóindulatú prosztatanagyobbodása van, az influenzás, az egyoldalúan táplálkozik, az ekcémás, pattanásos bőrűek számára.
Túladagolása : A cink nagy dózisban idegméreg, a tartósan magas cinkadagok legvalószínűbb mellékhatásai a neurodegeneratív betegségek. A magas cinkbevitel csökkenti a cink-réz szuperoxid-dizmutáz (antioxidáns) szintjét. A nagy mértékű cink bevite (rézhiány miatt) akár kétszeresére is növelheti a prosztatarák esélyét.
Tünetei: fáradékonyság, láz, torokkaparás, fejfájás, szemégés, vörös szemek, köhögés, szapora pulzus, hányinger, émelygés, hasmenés, sör barna színű vizelet, viszketés égő fájdalomérzéssel a bőrön.
SZELÉN
Ajánlott adag: Ajánlott bevitele átlagosan: 50-200mikrogramm.
A szelénnek az élettani szükségletet kevéssel meghaladó mennyisége bizonyítottan segít csökkenteni a rákos megbetegedések kialakulásának kockázatát, ugyanakkor a túlzott szelénbevitel növeli ugyanezt a kockázatot.
A szelént oxidációt gátló hatása miatt gyakran használják baktérium- és gombaölő, valamint a rákos sejteket megsemmisítő hatása miatt. Védi az C, E- és A- vitaminokat és segíti őket feladatuk elvégzésében.
Hiánya.
A szervezet szelénhiánya leginkább a bőr, haj és a köröm megbetegedésének; az immunrendszer gyengülésének; a csuklók gyulladásának; allergia, a fehérje-szintézis funkciójának csökkenése; a máj méregtelenítésének csökkenése; izmok sorvadásos elváltozásának formájában jelentkezik. A szívelégtelenség bizonyos formáját idézi elő. A szelénhiány kihathat a pajzsmirigy hormonjának szintézisére , a rosszindulatú daganatokra való fokozott hajlamra, a szürke hályog megjelenésére, az éles látás csökkenésére és a sérült szövetek regenerációjára is.
Túladagolás
A szelénmérgezést szelenózisnak nevezzük.
Mérgezési tünetek: idegesség, depresszió, émelygés, hányinger, fokhagymaszagú lehelet, izzadtság, hajhullás és a körmök törékenysége, egyéb testszőrzet hullása, fogkárosodás.
|
KALCIUM
- Újszülött (0-6 hónap) 400 mg
- Csecsemő (6-12 hónap) 600 mg
- Gyermek (1-10 év) 800 mg
- Ifjú (11-14 év) 1200 mg
- Felnőtt 800 mg,
- Terhes anya 1200 mg,
- Változókor 1500 mg,
- Időskor 1200 mg
- Kalcium hiány tünetei: Memóriazavart, depressziót, viselkedésbeli változásokat okozhat. ajakban, nyelvben, ujjakban, lábakban jelentkező zsibbadásérzés, a kezek és lábak izomgörcse, amely speciális tartáshoz vezet (őzfejtartás), általános izomfájdalom és arcizomgörcs, körmök töredezettsége fénytelensége, fehér foltosodása. Vérnyomás ingadozás, emelkedő vérnyomás,fogromlás, csonttörés, csontfájdalom, csontritkulás, szervezet savasodása, s ebből következően baktériumok és gombák elszaporodása, álmatlanság( a kalcium szükséges a melatonin termelődéshez). a térdkalács fokozott reflexe mely már sípcsont megütésével is kiváltható.
-
A nátrium, koffein vagy fehérje nagy mennyiségű fogyasztása növeli a kalcium vizeleten keresztüli távozását.
-
A túl sok állati fehérje gátolja a kalcium beépülést.
Kalcium túladagolás tünetei:
A túlzott kalciumbevitel emelkedett vérkalciumszinthez vezethet. Ha csökkent foszforszinttel párosul, akkor a végeredmény lágyrész-meszesedés lehet ahelyett, hogy a csontokba épülne be. Az ételben és a táplálékkiegészítőkben lévő kalcium csökkenti a vas felszívódását,ezért vashiány okozhat
|
MAGNÉZIUM
Felnőttek számára:
-
Nők: 300 mg
-
Kismamák: 450 mg
-
Férfiak: 350 mg
Gyermekek:
-
0-0,5 éves korban: 50 mg
-
0,5-1 éves korban: 70 mg
-
2-3 éves korban: 150 mg
-
4-6 éves korban: 200 mg
-
7-10 éves korban: 250 mg
Magnézium hiány tünetei: A magnéziumhiányt gyakran félrediagnosztizálják, mert nem mutatkozik meg a vérképben, mivel ott csak a szervezet magnézium tartalékainak 1 %-a tárolódik.Izomgörcsök, izomfájdalmak, álmatlanság, lábikragörcs, lábfejfájdalom, izomrángások, magas vérnyomás, fáradékonyság, levertség, csontritkulás (a D vitamin termelése magnéziumhoz kötött, továbbá a calcitonint is a magnézium ion serkenti). A szénsavas italok magas foszfát tartalmúak melyek megkötik a magnéziumot s nem engedik felszívódni. Feszültség, idegesség, ingerlékenység. Étvágytalanság, hányinger, hányás, fáradtság és gyengeség. A magnéziumhiány tünetei közé tartozik az idegesség, az ingerlékenység, az átmeneti fáradtság, az enyhébb alvászavarok, az enyhe szorongás és annak jeleként emésztőrendszeri görcs vagy szívdobogásérzés (a szív rendellenessége nélkül), valamint a legismertebb magnéziumhiányhoz köthető tünetek az izomgörcsök (lábikragörcs) és a zsibbadás, bizsergő érzés. Nagyfokú hiány esetén fokozódik a cukorbetegség kialakulásának lehetősége várandósság esetén pedig vetélés, koraszülés, idő előtti fájásgyengeség vagy akár magzati alulfejlettség is előfordulhat.
Magnézium túladagolás tünetei: A túladagolás tünetei a gyengeség, hányinger, hányás, légzési nehézségek, alacsony vérnyomás, és szívritmuszavarok, mely akár szívmegálláshoz is vezethet.
|
KRÓM
0-6 hónap 0,02 mg (20 mikrogramm)
7-12 hónap 0,04mg (40 mikrogramm)
1-3 év 0,06 mg (60 mikrogramm)
4-6 év 0,08 mg (80 mikrogramm)
7 év felett egységesen (terhesség, szoptatás, menopauza) : 0,12 mg (120 mikrogramm)
Nehéz fizikai munka: 0,15mg (150 mirogramm)
Stressz 0,15 mg (150 mikrogramm)
Dohányzás 0,15 mg (150 mikrogramm)
Alkohol fogyasztás 0,2mg (200 mikrogramm) |
VAS
6 hónapos ig 6mg
7 hó-3 év 8 mg
4 év-10 év 10 mg
11-14 év nő 15 mg
férfi 12 mg
|
Jód
0-5 hónapos 40 mikrogramm
6-12 hónapos 50 mikrogramm
1-3 éves 70 mikrogramm
4-6 éves 90 mikrogramm
7-10 éves 120mikrogramm
10 éves kor felett 150 mikrog
Terhesség alatt 175 mikrog
Szoptatás alatt 200 mikrog
100-200 mikrogramm
a jód nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a pajzsmirigy, az általa termelt két hormont előállítsa.
Részletek: a jód nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a pajzsmirigy, az általa termelt két hormont előállítsa. Jód hiányában a pajzsmirigy nagyságának növelésével igyekszik biztosítani a szervezet számára szükséges hormonmennyiséget, ez az elváltozás a jódhiányos strúma
Részletek:A jód szükséges ahhoz, hogy a pajzsmirigy előállítsa két létfontosságú hormonját. Jódfelvétel hiányában a pajzsmirigy a mirigyállomány növelésével próbál több hormont előállítani. Pajzsmirigy alul működés alakulhat ki, az arra jellemző tünetekkel. Az anyagcsere lelassulása következtében, változatlan kalóriabevétel mellett testsúlynövekedés.
hiány: beszédfejlődési zavarok, memóriazavarok, probléma megoldóképesség elmaradása.
A hipotiroidizmus tünetei ( ha jód hiány okozza)
A láb vizesedése /mixödéma/, haj és szemöldök ritkulása-kihullása, lassú gondolkodás, lassú pulzus, lassú légzés és bélműködés, kisebb testhőmérséklet.
-
levertség,
-
krónikus fáradtság,
-
hízás (túlsúly),
-
teltségérzés,
-
csökkent étvágy,
-
száraz bőr,
-
mell ciszták megjelenése,
-
hideg intolerancia (fokozott fázékonyság),
-
hajhullás,
-
alvászavarok,
-
izom-, ízületfájdalom,
-
depresszió,
-
értelmi zavarok,
-
csökkent koncentráció képesség
-
és hiperaktivitás (jódhiányos terhes nők gyermekeinél ezek tipikusak!),
-
menstruációs zavarok,
-
székrekedés,
látás-, hallás-, beszédproblémák.
- Jód túladagolása:
Minden orvos és természetgyógyász jól teszi, ha a jódra gondol, amikor rejtélyes panaszokkal, tünetekkel találkozik, amelynek pontos okát nemigen érti. Bőrpanaszok: Különféle bőrbetegségek, akné, allergiás panaszok, amelyek semmilyen gyógyszerre sem reagálnak, lehet, hogy spontán javulnak, ha megvonják a betegtől a jódot: jódakné, jódallergia.. A jód által előidézett túlműködés fokozza a fényérzékenységet, ami életveszélyes fényallergiához vezethet.
Mivel a jód hatással van az idegrendszerre is, testi, lelki nyugtalanság, pánik- és félelemrohamok, agresszivitás és hiperaktivitás lehet a jódfogyasztás következménye. A jód által fokozott hormontermelés a csontok anyagcseréjét is befolyásolja, ami gyorsíthatja a csontritkulás folyamatát.
A jód pótlása autoimmun megbetegedést okozhat.
A jód köhögést, lázat, hasmenést és fejfájást idézhet elő, a tartós jódfogyasztás pedig depressziót és impotenciát okozhat.
A jód fokozza a nitrozaminoknak nevezett vegyületek képződését. Ezek a vegyületek bizonyos élelmiszerekben találhatók, és köztudottan erősen rákkeltő hatásúak.
|
Fluor
Életkor |
Szükséglet (milligramm) |
Félévesnél fiatalabb |
0,3 |
7-12 hónap |
0,5 |
1-3 év |
0,8 |
4-6 év |
1 |
Hiányállapotok Fognövekedési, csontosodási zavarok, fogszuvasodás. A védőhatáshoz legalább napi 1,5 mg fluor bevitele szükséges, és leghatékonyabb a fogak kibújását megelőzően, illetve még várandós állapotban.
Túladagolás A fluor túladagolásánál a csontok károsodása, a vesék működésének csökkenése és károsodása, az izomzat és az idegrendszer működési zavara tapasztalható. |
Kálium hiány tünetei: tájékozódási zavar depresszió, izomgyengeség. Káliumhiány esetén ödéma alakulhat ki, vizesedés tapasztalható a kézfejen, bokán, lábfejen, lábszáron. Az izmok elgyengülnek. Idegrendszeri tünetek is mutatkozhatnak, például idegesség, zavartság vagy depresszió-hajlam, émelygés
Felszívódást gátló helyzetek: túl sok nátrium fogyasztás, alkoholfogyasztás, vízhajtó gyógyszerek, hosszan tartó hányás-hasmenés, kortikoszteroid szedés, béta blokkolók szedése, szívritmus zavarok (különösen szívbetegeknél), székrekedés, és olykor az állandó szomjúság. A kálium a sejteken belül található, oldott állapotban mint pozitív töltésű ion. A nátriummal együttműködve hat. A magas nátriumszint általában alacsony káliumszinttel párosul. Kétszer-négyszer több káliumra& Vitaminok részletesen (ezen a linken) nbsp;is szüksége lehet a szervezetnek, mint nátriumra.
Kálium túladagolás tünetei: leginkább szívproblémákhoz vezet: émelygés, hányás, hasi fájdalom, gyengeség, rossz közérzettel társulva.
Magas káliumszint alakulhat ki: Veseelégtelenség, hemolízis (vérsejtek szétesése), szöveti sérülés, acidózis (a vér vegyhatása savi irányba tolódása), Addison-kór (mineralokortikoid hormon hiánya). |
Nátrium hiány tünetei: Az alacsony nátriumszint következménye akár kiszáradás is lehet. Szédülés, szájszárazság, alacsony vérnyomás, étvágytalanság (vesebetegségekben, extrém mértékű verejtékezés, bélhurut, nagy mennyiségű híg-vizes székletürítés esetén jöhet létre.)
Nátrium túladagolás tünetei:
Erősen sózott étel fogyasztást, vagyis fokozott Na ásványi anyag bevitelt megfelelő mennyiségű víz elfogyasztása követi. Nagy mennyiségű konyhasó (és a vele járó) víz felszívódása azonban megterheli a keringést, a szívet, ami kiváltja a magas vérnyomást.
|
|