A mellékpajzsmirigy működése
A mellékpajzsmirigy fő sejtjeinek a hormonja az ún. parathormon, és a hormonnak döntő jelentősége van a szervezet kalcium- és foszforháztartásának szabályozásában. A mirigyben vannak olyan sejtek is, amelyek érzékelik a szervezet kalcium szintjét. A parathormon a vér kalciumion szintjét növeli, a foszfor szintjét pedig csökkenti, a szervezet igénye szerint.
A szervezet kalciumháztartása igen szigorúan szabályozott folyamat. Szintje csak szűk keretek között változhat normális esetben. Amikor a kalciumszint lecsökken, a parathormon szint megemelkedik, amikor a kálcium magas, a PTH lecsökken. A mechanizmusok a vér kalciumtartalmát növelik. A hormontermelés fő szabályozója a vér kalciumszintje. Ennek csökkenése fokozza, emelkedése gátolja a parathormon-kiáramlást
A parathormon hatása a szervezetre:
serkenti a csontokból való kalcium felszabadulását és így növeli a vér kalciumszintjét,
fokozza a vesékben az aktív D3-vitamin (kalcitriol) képződését
fokozza a vesékben a kalcium visszaszívódását
Mellékpajzsmirigy
alulműködés
A szerv szövetének elpusztulása kiválthatja a betegséget. Mellékpajzsmirigy alul működés szinte kizárólag a pajzsmirigy-pajzsporc-mellékpajzsmirigy műtétek következményeként, szövődményeként alakul ki, tünetei az alacsony kalciumszint következményei. Rendszerint tünetszegény és csak véletlenszerűen szokott kiderülni. Néhány kísérő tünet hívja fel a figyelmet a problémára : a fogak zománchibája, erős fogszuvasodás, a szürkehályog, a törékeny és hulló szőrzet ill. száraz bőrhámlás, gyenge szellemi képesség. Érzészavarok, izomgörcs, tetánia.
Kalcium és D vitamin adása.
A mellékpajzsmirigy
túlműködése
A túlműködés oka lehet valamilyen, a vér kalciumszintjének csökkenése irányába ható inger, amit a mellékpajzsmirigy fokozott működéssel igyekszik kompenzálni. Veseelégtelenségben, valamint felszívódási zavarokban fordulhat elő. A szérum kalcium normális, illetve a normális alsó tartományában van. A szérum parathormon tartalma igen nagy, a normális sokszorosa.
A fokozott hormontermelés (hyperparathyreosis) leggyakoribb oka a mellékpajzsmirigy daganatos túlműködése. A tünetek közül kiemelendők a vér emelkedett kalciumtartalma. A magas kalcium szint gyomorfekélyt és hasnyálmirigy gyulladást, szívritmuszavart, magas vérnyomást okozhat. A parathormon hatására a veséken keresztül is fokozódik a kalcium visszaszívása, ez gyakran vezet vesekőképződéshez. Ismétlődő vesekövesség esetén mindig gondolnunk kell a mellékpajzsmirigy fokozott működésére! A magas vérkalciumszint étvágytalanságot, fogyást, nemritkán gyomorfekélyt is okozhat.
Ha a túlműködés oka a fokozott kalcium vesztés, vagy a rossz felszívódás, az alapbetegséget kell kezelni.
D vitamin
A bőrben található 7 dehidroxi-koleszterinből napfény hatására D vitamin előanyag képződik. Bonyolult átalakulások során végül a vesében található alfa amiláz nevű enzim hatására képződik a kalcitriol (aktív D3 vitamin. Ez a lépést szabályozza a parathormon. A kalcitriol hatásának a lényege, hogy minden körülmények között kalciumot biztosítson a szervezet igényeinek megfelelő vérszintjének biztosításához.
Ezt a következő módokon teheti:
növeli a kalcium felszívódását a vékonybélből (kalcitriol révén, közvetett hatásra)
növeli a kalcium visszaszívódását a vesén át (kalcitriol révén, közvetett hatással)
![]() |
Béres Calcivid filmtabletta 60x |
![]() |
Calcium 500mg+D3 vitamin pezsgőtabletta Innopharm 20x |
![]() |
Now A és D vitamin kapszula 100x |
A calcitonin
A pajzsmirigy C sejtjeinek hormonja a kalcitonin. Feladata, hogy gátolja a magas vér kalcium szint kialakulását, ugyanis egy bizonyos vérkoncentráció kiváltja a kalcitonin szekrécióját. Ez a hormon ellentétes hatású a parathormonhoz viszonyítva. A kalcitonin az csontépítő sejtek működését fokozza, s gátolja a csontbontó sejtek működését.
A vérplazma kalcium és foszfát koncentrációja általában ellentétesen mozog. A túl sok foszfor gátolja a kalcium, és más fontos nyomelemek felszívódását a vékonybélből, de fordítva is, a túl sok kalcium a foszfor felszívódását csökkenti.
A legtöbb foszfor a húsokban, különösen a belsőségekben, halakban, tejtermékekben, gabonafélékben van. A normál étkezéssel biztosan elég foszforhoz jutunk, mi több, inkább a túladagolás veszélye áll fönn, mivel az élelmiszeripar savanyító anyagként bőségesen tesz foszfort élelmiszereinkbe. Ne vigyük túlzásba a magas foszfortartalmú ételek fogyasztását.