Az epe egyik "emésztőnedvünk", amit a máj választ ki. Az epe a májból az epeutakon át az epehólyagba kerül, ahol
rövid ideig tárolódik majd besűrűsödik. Étkezés kapcsán a közös epevezetéken keresztül a vékonybél kezdeti szakaszába ürül, és itt elősegíti a zsírok emésztését. Az epe aktiválja a zsírbontó lipáz enzimet. Az epesavak feladata az, hogy a koleszterint oldott formában tartsák.
Az epeköveknagy része koleszterinből áll.
Epekövek fajtái:
Az epekövek összetétele: túlnyomórészt koleszterinből; ritkábban bilirubin vagy kalcium –bilirubinból állnak.
Az epe döntő részben epesavakból áll (94%), kb. 4% koleszterint tartalmaz és egy százalékban egyéb anyagokat (bilirubin, sók). Bár a koleszerein az epe mennyiségének csak a 4%-át képezi, mégis könnyen kicsapódhat, ha az epe nem tartalmaz elégséges mennyiségben foszfatidil kolint (lecitint), illetve glicin és taurin aminosavakat. A lecitin oldatban tartja a koleszterint, a glicin, meg a taurin pedig segít az egyébként nem vízoldékony koleszterinhez kötődve annak eltávolításában.
Epekő betegeknek kifejezetten ajánlott fűszer a kurkuma, de ez is csak módjával.
A koleszterin epekő formában történő kicsapódására több ok miatt kerül sor. Ezen okok közé tartozik a fokozott koleszterinkiválasztás, az epesavak hiánya, egyes májműködési zavarok, az epehólyag lelassult ürülése miatt az epe hosszas pangása, továbbá az epeutakat érintő, többnyire fertőzéses eredetű gyulladások. A kicsapódó anyag eleinte homok finomságú szemcséket alkot, amelyek a későbbiekben akár több centiméter átmérőjű kövekké is hízhatnak. Az epekövek általában csak akkor kezdenek panaszokat okozni, amikor hatásukra az epehólyag fala gyulladtá válik, illetve amikor elég nagyra nőttek ahhoz, hogy elzárják az epehólyag kivezetőcsövét, vagy a májból és az epehólyagból jövő epeutak egyesüléséből létrejövő közös epevezetéket. Ilyenkor epeköves görcsroham is kialakulhat.
Mi okoz epekövet?
Az epekő képződésének három fő tényezője van:
- az epe koleszterinnel való túltelítettsége (az epesav tartalomhoz képest a koleszterin koncentráció magas)
- koleszterin kicsapódásra való hajlam
- rossz epehólyag összehúzódás.
Az epekövesség tünetei
Az epekövek nagyrészben nem okoznak panaszt. Ha viszont okoz azok a következők: a felhas jobb felső részében, órákig tartó, hányingerrel társuló fájdalom. teltségérzet, nyomásérzés, böfögés és puffadás. Az epefesték (bilirubin) székletbe történő kiválasztásának akadályoztatottsága miatt sárgaság, zsírfényű, gyakran hasmenéses (az emésztetlen zsírok miatt) székelés jelentkezhet, a vizelet pedig sötét-barnás színűvé válik. Vannak, akik nem tolerálnak bizonyos élelmiszereket és italokat. Így például a zsíros és/vagy sült ételek és a kávé előidézheti a panaszokat. Az epekövesség említett nem specifikus tünetei elsősorban étkezések után jelentkeznek.
Komolyabb panaszokat is okozhatnak, heves, görcsös fájdalom léphet fel a has középső részének vagy a felhasnak a jobb oldalán. Epegörcsök akkor alakulnak ki, ha az epekövek az epehólyag kijáratát elzárják vagy megrekednek az epehólyag kivezető csövében, vagy a májvezetéknek és az epehólyag kivezető csövének a közös folytatását jelentő epevezetékben. A fájdalom a hátba és a jobb váll területére is kisugározhat. Kísérő tünet a verejtékezés, az émelygés, a hányinger és a hányás. Az epegörcsöt rendszerint zsíros és/vagy kiadós étkezések váltják ki. Például zsíros ételek, sült ételek, hüvelyesek, keményre főtt tojás, de az alkohol és a kávé is.
Az epekövességre hajlamosító tényező
Az epekőbetegség egyik legfontosabb hajlamosító tényezője a népbetegségnek számító elhízás.
A stressz minden formája akadályozza az epehólyag kiürülését, a benne pangó koleszterinben dús epéből pedig hamarosan megindul a kő kicsapódása. Éhezés során sem ürül az epehólyag.
Epekövek észlelése nem jelenti azt, feltétlenül, hogy a betegnek sebészi beavatkozásra van szüksége.
Gyógyszeres kezelés
Minden igyekezet ellenére még mindig előnyben részesítik a sebészi terápiát.
Az oralis epesavval végzett kőoldó kezelést (ursudeoxikolsavval vagy kenodeoxikolsavval) a rossz sugáráteresztő kövekre tartalékolják .
" Az epekövesség kialakulásában az epehólyagban lévő epefolyadék besűrűsödése játszik fontos szerepet. Ez akkor következik be, ha órákig nem húzódik össze
az epehólyag és nem ürül ki a besűrűsödött epe, és a benne lévő koleszterin eléri azt a töménységet, amikor kicsapódik és alapul szolgál az epekövesség kialakulásának. Az epe kiürülése után a májból friss epe folyadék érkezik, amelyben a koleszterin koncentrációja még messze van a kicsapódáshoz szükséges töménységtől, de jó néhány óra alatt ismét besűrűsödik és újra kialakulhat a kőképződés veszélye. Mindez megelőzhető a Mira gyógyvíz rendszeres fogyasztásával.) A gyógyvíz kúraszerű használata tehát gátolja az epekőképződést és az epehólyag-gyulladás kifejlődését.
A gyógyvíz adagolása
A Mira glaubersós gyógyvízből az epeutak és epehólyag betegségeinek kezelésére naponta 1-2 szer 2-3 dl ajánlott, idült megbetegedés esetén 4-6 héten át. Bélhurut esetén naponta kétszer 1-2 dl elfogyasztása javasolt. A gyógyvizet éhgyomorra kell meginni. Fogyókúra kiegészítőként napi 3x2 dl gyógyvíz fogyasztása ajánlott a főétkezések után. Cukorbetegségben, magas koleszterinszint estén, valamint májgyulladásnál (vírusos és toxikus esetben is) kúraszerűen napi 2-3 dl ajánlott.
Nem használható
Heveny gyomor- és bélhurut, savhiány, vérző gyomor- és bélfekély, szívgyengeség, hasmenés és jelentős folyadékveszteség esetén"
forrás: medaqua.hu/hu
Hányingerrel, hányással, illetve lázzal és sárgasággal kísért görcsös hasi fájdalom esetén haladéktalanul orvoshoz kell fordulni.
Epeműködés támogatása
Főként zsírtartalmú ételek fogyasztását követő panaszok esetén célszerű kipróbálni. Az epe kiürülését segítik elő.
Az epeköves görcsroham enyhíthető fájdalomcsillapító és görcsoldó gyógyszer bevételével, mely után javasolt a bőséges folyadékbevitel.
Meglévő epekövek esetén a panaszok kialakulását késleltetni lehet zsírszegény és csökkentett energiatartalmú diétával. Naponta több alkalommal, kis mennyiségű étel elfogyasztása javasolt. Kerülni kell az erősen fűszeres, nehezen emészthető rostot tartalmazó ételeket.
Négy emberi viselkedési alaptípusából kettő (kolerikus és melankolikus) az epéhez kapcsolódik. Jól tükrözik az epének az indulati életünkben játszott szerepét. Az agresszió, a düh, a méreg szimbolikája szépen mutatkozik, amikor elönt valakit a mérges epe. Ezen energiák féktelen áramlását éli ki gátlástalanul a kolerikus személyiség - nem is lesz epeköve. A megzabolázott, kiéletlen indulat, elfojtott és feldolgozatlan méreg okozza ebben a gondolatmenetben az epe besűrűsödét, kő képződését, az epe belső körforgásának akadályozottságát.
EPEHÓLYAG eltávolítás
Ha kiveszik az epehólyagot, természetesen annak a funkciója megszűnik, de epehólyag nélkül lehet élni. A máj ezután is folyamatosan termelni fogja a napi 1- 1,5 liternyi epét, ami a közös epevezetéken át a nyombélbe ürül folyamatosan.