Magas koleszterinszint okai Magas koleszterinszint és a pajzsmirigy alulműködés kapcsolata
A magas koleszterinszintről az embereknek általában a zsíros ételek fogyasztása, a mozgáshiány és a túlsúly jut az eszébe, így úgy gondolják, hogy életmódváltással megoldható a probléma. Mindamellett hogy igaz az, hogy a megfelelő táplálkozással és mozgással sokat lehet javítani az állapoton, de ha az ezek nem hozzák a kívánt csökkenést akkor lehet, hogy pajzsmirigy zavara áll a hátterében.
Miért veszélyes a magas koleszterin szint?
A koleszterin egy olyan anyag, mely fontos szerepet tölt be a szervezetben.
Részt vesz az anyagcsere folyamatokban, az epesavak egyik fő építője
Egyes vitaminok és hormonok előállításában is szerepe van.
Két fő típusa a HDL („jó koleszterin”) és az LDL („rossz koleszterin”)- ez utóbbi szintjének a felhalmozódása veszélyes, mivel az erekben lerakódva érszűkületet okozhat. Ezáltal szűkül az erek átmérője, és romlik a vérellátás, mely szédülés, fejfájás, lábfájás, szívtáji fájdalom tüneteként jelentkezhet, attól függően, hogy a test melyik részén alakult ki az érszűkület. Míg az LDL-koleszterin jelentős szerepet játszhat a későbbi érelmeszesedés kialakulásában, addig a HDL-koleszterin segít a lerakódott koleszterineket elszállítani.
Optimális koleszterinértékek
összkoleszterin mennyiség: 5 mmol/l alatt
LDL-koleszterin: 3 mmol/l alatt
trigliceridek: 1,7 mmol/l alatt
HDL-koleszterin:
férfiak esetében 1 mmol/l felett
nők esetében 1,3 mmol/l felett
A HDL-koleszterin magas aránya azért kedvező, mert a már lerakódott koleszterint képes kiszabadítani és vissza szállítani az érfalból a májba. Ha az érfalba került zsírok idővel kalciumot is megkötöttek, meszes plakkok keletkeznel. Így jön létre az érelmeszesedés.
A magas koleszterinszint egyik jellemző tünete a szemhéjaknál kialakuló, bőrből kiemelkedő, sárgás kemény elváltozás. Xanthelasma: a szemhéjakon jelentkező, a bőr felületéről kiemelkedő sárgás elváltozás A pajzsmirigy hormonok (T3, T4) a koleszterinszint csökkentésében segítenek, mivel részt vesznek a felesleges koleszterin eltávolításában.
túlsúly annak ellenére hogy nincs túlzott kalóra bevitel
A pajzsmirigy olyan létfontosságú hormonokat termel, melyek a test anyagcseréjét irányítják. Ha nincs elég pajzsmirigy hormon a testben, az anyagcsere lelassulhat, és így gyengül az a funkció, hogy „kitisztítsa” a koleszterint a véráramból. Ennek eredményeképpen fokozódik annak kockázata, hogy a koleszterin lerakódik az erek falában.
Az endokrinológusok bebizonyították, hogy az alulműködő pajzsmirigyes betegek 90%-nál nőtt a koleszterinszint is. Ezeknek a betegeknél a koleszterinszint gyakran 30-50%-kal magasabb, mint a kívánatos érték.
Tákékozódjon otthonában, hogy van-e pajzsmirigy alulműködése