Mai ismereteink szerint több, mint száz szerótípus ismert, melyek között a magas patogenitású törzsek kiemelt szerepet töltenek be,hiszen képesek a hámsejteket átprogramozva, azok rosszindulatú elváltozását okozni. A leggyakoribb szexuálisan átvihető betegségnek tekinthető, az óvszer használata sem jelent tökéletes védelmet a vírussal szemben.Nem csak nőket érintheti a vírus által okozott elváltozások!! A bőr, a szájüreg és a nemiszervek hámrétegében szaporodik. Az egész világon elterjedt. A fertőzött területek érintésével, összedörzsölésével, eszközökkel, tárgyakkal vihető át egyik emberről a másikra.
A bőrben (talpon, tenyéren) és a külső nemi szerveken szemölcsöket okozhatnak Ezek jóindulatú elváltozások, de igen makacsok, nehezen gyógyíthatóak és gyakran visszatérnek. Méhnyakrák.
Három oltás szükséges, 0, 1-2 hónap és fél év múlva egy harmadik oltás hosszú távú védelmet garantál.
Van olyan oltóanyag amely 15 éves kor alatt alkalmazva már két adagban használva is megfelelő ellenanyagszinteket tud biztosítani.(0, 6 hó)
Egy évnél frissebb nőgyógyászati vizsgálat szükséges a vakcináció elvégzéséhez (P2 citológia).
Ez a rutin nőgyógyászati vizsgálat részét képezi minden esetben.
Influenza elleni
Fluval AB, Vaxigrip,
18 éven felüli felnőttek és idősek: 1 × 0,5 ml
Gyermekek:
12-18 éves serdülők: 1 × 0,5 ml
3-12 éves gyermekek: 1 × 0,25 ml
Az immunizálás egyszeri oltással történik.
Tüdőgyulladás
Pneumovax 23
A Pneumovax 23 az oltóanyagban lévő pneumococcus-szerotípusok által okozott pneumococcus betegség elleni immunizálásra javasolt. Az oltóanyag olyan 2 éves vagy annál idősebb egyének számára ajánlott, akiknél fokozott a pneumococcus okozta megbetegedés vagy haláleset kockázata. A kifejezett kockázat miatt oltandó személyek csoportjait a hivatalos ajánlások alapján kell meghatározni.
A vakcina nem hatásos az akut középfülgyulladás, arcüreggyulladás és más közönséges felső légúti fertőzések megelőzésében.
Hepatitisz/ fertőző májgyulladás
A Hepatitis A és a Hepatitis B fertőzés ellen egyaránt létezik védőoltás. Az oltási sor felvételével hosszú idejű védelmet biztosíthatunk szervezetünk számára mindkét fertőzés ellen.
A hepatitisz A vírus a fertőzéstől számított 3-6 hét múlva okoz panaszokat. Ezek émelygés (rossz közérzet), láz és fájdalom. Néhány nap múlva a szemfehérje és a bőr besárgulhat (sárgaság). A tünetek fajtái és súlyossága eltérőek.
Kisgyerekeknél sárgaság nem alakul ki. A betegség általában nyomtalanul meggyógyul, de elég súlyos ahhoz, hogy az ember a munkából kb. 1 hónapig távol maradjon
Heparitis A elleni oltás:Érdemes előre gondolkodni, és utazás előtt kb. egy hónappal konzultálni orvosunkkal. Mindez azért fontos, mert a vakcina beadásától számítva (személytől függően) 14-28 nap alatt alakul ki a védettség. Amennyiben az első hepatitis oltásunkat követően emlékeztető oltást is kapunk 6-12 hónap elteltével, nagyobb védelmet élvezhetünk, évekre immunissá válhat szervezetünk a betegséggel szemben.
Érdemes előre gondolkodni, és utazás előtt kb. egy hónappal konzultálni orvosunkkal. Mindez azért fontos, mert a vakcina beadásától számítva (személytől függően) 14-28 nap alatt alakul ki a védettség. Amennyiben az első hepatitis oltásunkat követően emlékeztető oltást is kapunk 6-12 hónap elteltével, nagyobb védelmet élvezhetünk, évekre immunissá válhat szervezetünk a betegséggel szemben. A fertőzésveszély különösen a fejlődő országokat (Ázsia, Dél-Afrika), valamint a Földközi-tenger térségét érinti, itt 1800-szor nagyobb az esély a megfertőződésre, mint hazánkban.