A jeges borogatás jelentősen lecsökkenti a rovarok okozta csípés helyén érezhető égő, viszkető érzést. Házilag is hatékonyan kezelhető a csípés, ehhez azonban tudni kell, hogy a méhek váladéka savas kémhatású, ezért a semlegesítése lúgos anyaggal kell, hogy történjen. A legcélszerűbb, ha szódabikarbónát egy kis vízzel pasztává elegyítesz, és ezt kened az érintett felületre.
Darázscsípés esetén
Ecetes oldat, citromlé vagy antihisztamin tartalmú krém.
Méhcsípés esetén
A fullánk eltávolítása után hideg vizes borogatás vagy a szódabikarbónás, vizes borogatás.
A vöröshagyma is eredményesnek bizonyul méhcsípések esetén, a benne található enzimek ugyanis képesek lebontani a gyulladást okozó vegyületeket. Figyelmeztetés! A méh és darázscsípés súlyos, akár életveszélyes allergiás reakciót (anafilaxiát) válthat ki. Tünetei: hideg, nyirkos bőr, viszkető kiütésekkel, sípoló, ziháló légzés, gyenge pulzus. Haladéktalanul forduljunk orvoshoz!
Hangyacsípés enyhítése
Lúgos oldattal tudjuk semlegesíteni (szódabikarbóna)
Szúnyogcsípés enyhítése
Almaecetes víz
Medúzacsípés
A méreganyag semlegesítésére a legjobb a 38-39 Celsius fokos fürdő. Súlyosabb esetekben vegyünk be házi méh homeopátiás szert C30 hígításban (óránként egy tablettát addig, amíg a szúró fájdalom el nem múlik). A mocsári molyűző és a körömvirág is hatásos.
Pók
A pók csípése igazából harapás, és sokáig égető érzéssel jár. A csípés általában többpontos, halvány bőrpírral jár, enyhén viszket és nedvedzik, ami ellen helyi antihisztamin és gyulladáscsökkentő alkalmazható.