A triptofán esszenciális aminósav amelyet az agy B3, B6 vitaminok és magnézium közreműködésével szerotonin előállítására használ fel. Fontos felismerés hogy B1 vitamin hiányakor szembetűnő a szerotonin szintjének csökkenése is.A szerotonin az agy fontos ingerületátvivő anyaga. Szintjének csökkenése depresszót okoz. A szerotonin bioszintézisének ezért az agyban kell elkezdődnie, ugyanis nem jut át a vér agy gáton. A szerotonin előanyaga a triptofán, ez ugyanis át tud lépni az agyat védő hártyarendszeren. Az agyon belül a triptofan hidroxiláz hatására 5-hidroxi triptofánná (5 HTP ) vagyis szerotoninná alaluk. Az agyműködés függ a szerotonin szintjének és a szerotonint inaltiváló enzimek helyes arányától. Ismerünk egy adaptogén növényt , rhodiola rosea néven, melynek hatóanyaga segíti a triptofánnak az agyba szállítását. Így képes növelni az agy szerotonin szintjét.
 |
A szerotonin mindenütt jelenlévő vegyület , számos folyamatban vesz részt: hőmérséklet szabályozása, étvágy , fájdalom érzékelése, viselkedés, vérnyomás szabályozása( simaizmok összehúzódása), légzés.
Az agyon kívül az emésztő rendszerben van nagy mennyiségű készlet, ahol a gyomor mozgékonyságát befolyásolja. A depressziós, álmatlanságtól, migréntől és evési zavaroktól szenvedők megpróbálhatják ennek az aminosavnak az alkalmazását.
Legfőbb természetes forrásai: tej, hús, hal, pulyka, banán, datolya,eper
fenilalanin
A fenilalanin esszenciális aminósav, amely neurontranszmitterként működik. Olyan vegyület, amely jelzéseket visz át az idegsejtek és az agy között. A szervezetben norepinefrinné az dopaminná, izgalmi transzmitterré alakul át, amellyek az éberséget és a vitalitást fokozza.
FIGYELEM: szedése ellenjaval terhesség alatt, valamint fenilketonuriában, vagy bőrrákban szenvedő betegek számára.
Segíti a szervezetet:
- csillapítja az éhséget
- fokozza a szekszuális vágyat
- javítja az emlékezőképességset és a szellemi frissességet
- mérsékli a depressziót.
Legfőbb természetes forrásai: gabonafélék, szójatermékek, gomolya, sovány tejpor, mandula, amerikai mogyoró, limabab, tökmag, szezámmag.
A lizin:
Ez az esszenciális aminósav életfontosságú náhány kritikus fehérje szintéziséhez. Szükség van rá a növekedéshez, a szövetek regenerálsához, gyógyuláshoz, valamint ellenanyagok, hormonok és enzimek képződéséhez. Aki gyakran fáradt, nem tud öszpontosítani, karikás a szeme, hányingere van szédül, hullik a haja és vérszegény lizinhiánya lehet. Az időssebek, különösen a férfiak több lizint igényelnek. Különbözö herpes alapú betegségeknél a gyógyulást elősegíthetik.
Segíti a szervezetet:
- segít csökkenteni a herpes-simplex fertőzés előfordulását és megakadájozhatja annak kialakulását
- segíti a koncentrálóképességet
- biztosítja az energiatermeléshez a zsírsavak megfelelő felhasználását
Legfőbb természetes forrásai: hal, tej, limabab, hús sajt, élesztő, tojás, szójatermékek.
Az arginin:
Erre az aminósavra az agyalapi mirigy normális működéséhez van szükség. Az ornitinnel, a fenilalaninnal és más neurokémiai anyagokkal együtt arginin kell az agyalapi mirigy növekedési hormonjának szintéziséhez és elválasztásához. Különösen a férfiak igényelnek sok argionint, mert az ondóhólyag váladékának fehérjéi 80 %-ban ebből az aminósavból épülnek fel. Hiánya meddőséghez vezethet. Bármilyen testi sérülés megnöveli az argininszükségletet.
Segíti a szervezetet:
- növeli a spermiumok számát
- elősegíti az immunválaszt és a sebgyógyulást
- segít a szervezet zsírraktárainak lebontásában ( ezáltal segítheti a fogyókúrát ) és a megfelelő izomtónus fentartásában.
Legfőbb természetes forrásai:
dió, pattogatott kukorica, szentjánoskenyér, zseletin, csoki, barnarizs, mazsola, naprafogó mag, szezámmag, korpás búzakenyér.
A növekedési hormont felszabadító anyagok:
A növekedési hormont felszabadító anyagok olyan tápanyagok, amelyek a szervezetben a növekedési hormon termelését serkentik. A növekedési hormon az agyalapi mirigyben tárolódik, és onnan szabadítja fel a szervezet például alvásra, munkára, illetve a tápalálékelvonásra adott válaszként.
Miben segíti a szervezetet.
- elősegítik a zsírok elégetését és így energia felszabadítását
- fokozza a betegségekkel szembeni ellenállóképességet
- meggyorsítja a sebek gyógyulását
- elősegíti a szövetek regenerálódását
- erősíti a kötőszöveteket, így egészségesebbek az inak és a szallagok
- fokozza a fehérjeszintézist, ezáltal az izomnövekedést
- csökkenti a vér és a vizelet karbamidszintjét
Glutamin és a glutaminsav:
A glutaminsav az agy serkentésére szolgál.Nagy mennyiségű ammóniát képes megkötni glutamin alakjában, ami azért fontos, mert auz ammónia gátólja az agyműködést.
A glutamin az agyban és a vesében egy enzim hatásásra könnyen glutaminsavvá alakul és kezdődik újra az egész. A glutaminsavat annak reményében szokták szedni, hogy elősegíti a szellemi képesség kifejlődését, javítja a megfigyelőképességet, csökkenti a szellemi kimerültséget. A glutaminsav az inteligencia javításán kívül segíthet az alkoholizmus leküzdésében.
Megfigyelték, hogy gyorsítja a fekélyek gyúgyulását, enyhíti a fáradtságot, csőkkenti a depressziót és egyesek szerint segíthet az inpotencia kezelésében. Szokásos adagja: 3-4 x 2g granulátum. Vigyázat bizonyos esetekben allergiás reakciót válthat ki az arra érzékeny személyekné
Aszparginsav:
Az aszparginsav a mérgező ammóniának a szervezetből való elétávolításában működik közre, ezáltal a központi idegrendszert védi. Segít a fáradtság szembeni fokozott ellenállásban. Ha sportolóknak adták, kifelyezetten javult az állóképességük és a kitartásuk. Szokásos adagja. 1-3 x 500 mg
A cisztein és a cisztin
A cisztin a kéntartalmú aminósav cisztein stabilis alakja. A szervezetben szükség szerint könnyen átalakulnak egyikből a másikba, és anyagcseréjük szempontjából egyetlen aminósavnak tekinthetők.
Ha a cisztin metabolizálódik, kénsav illetve annak sója a szulfát keletkezik amely fontos szerepet játszik sok mérgező anyag méregtelenítésében, majd kiürítésében. A kéntartalmú aminósavak, különösen a cisztin és a metionin hatásos védelemet nyújtanak a réz mérgező hatásával szemben. A cisztein és a cisztin hasonlóképpen védi a szervezetet más veszélyes fémek, valamint a dohányzás és a szeszfogyasztás során képződő roncsoló szabad gyökök ellen.
A homocisztein egy aminosav, mely a szervezetben metioninből épül fel, majd normálisan gyorsan újra lebomlik. Lebontásához folsavra, B6- és B12-vitaminra van szükség. A homocisztein emelkedett szintje és az érelmeszesedés okozta betegségek közötti összefüggést mutattak ki.
magas homocisztein-szint a szívinfarktus, agyvérzés emelkedett kockázatával jár együtt. A homocisztein valószínűleg károsítja az erek falát, ezzel segíti elő az érelmeszesedés folyamatát. Vizsgálatok alapján valószínűsítik, hogy a magas homocisztein-szint az Alzheimer-betegség kialakulásával és egyes terhességi problémákkal is összefüggésben állhat.
Metionin
Szervezetünk aminosav-szükségletének egy részét kénytelen a táplálékokból felvenni, mivel előállítani nem tudja. Két kéntartalmú aminosav játszik fontos szerepet a különböző anyagcsere-folyamatokban: a metionin és a cisztein. A metionin megtalálható a táplálékokban, míg a cisztein nem vagy csak igen ritkán. Szervezetünk a felvett metionint szükség esetén ciszteinné tudja alakítani, mivel a különböző fehérjékben található kénatomokat ciszteinmolekulák hordozzák. A homocisztein a metionin-cisztein átalakulás közbenső terméke, azaz a metionin először homociszteinné alakul, majd ebből keletkezik a cisztein.
metionin -homocisztein-cisztein
A folyamat végbemeneteléhez B6-vitamin jelenléte szükséges. Sokszor fordul elő, hogy a folyamat megáll a homocisztein-szinten. Innen mindkét irányba képes anyagcserénk alakítani ezt a molekulát: B6-vitamin segítségével ciszteinné, vagy a B12-vitamin-folsav párossal vissza metionniná. Szervezetünk igyekszik gondoskodni arról, hogy a homocisztein ne tartózkodjon sokáig a vérben. Ennek oka nemrég derült ki. Kutatók megfigyelték, hogy akinek vérében a homocisztein-szint magasabb az átlagnál, azoknál az érszűkület kockázata nagyobb. A pontos mechanizmus nem ismert, számos vizsgálat napjainkban is folyik ennek tisztázásara. Az mindenesetre egyértelműen bebizonyosodott, hogy az érfalakra az úgynevezett plakkok lerakódása nem csak a magasabb koleszterinszint következménye.
Számos vizsgálat egyik legfontosabb felismerése, hogy a B6-vitamin- és folsavhiány a vérben kimutatható homocisztein-szint emelkedésével jár. Itt jegyzendő meg, hogy bár az ismertetésekben sokszor nem szerepel a B12-vitamin, mivel a homocisztein átalakítását csak a folsavval együtt képes hatékonyan elvégezni, bármelyik vitamin hiánya a homocisztein-szint emelkedését eredményezheti. Folsavból nagyobb mennyiségre van szükség, mint a B12-vitaminból, valamint a folsav könnyebben mérhető a vizsgálatokban, ezért szerepel gyakrabban.
Előnyös lehet a skizofréniában és allergiában szenvedőknek, mivel csökkenti a vér hisztaminszintjét.
A metionin segíti a szelén felszívódását, mely egy fontos nyomelem és erős antioxidáns.A metionin és a kolin szükségesek a fehérjeanyagcsere mérgező melléktermékeinek hatástalanításához.
A metionin hiánytünetei összefüggenek szervezetünk vizelettermelő képességének csökkenésével, ami vízvisszatartást és duzzadást eredményezhet, valamint megnő a fertőzések veszélye is. A hiány a fehérjeszintézis csökkenését is okozhatja. Ha újra metioninhoz jutunk, a szintézis ismét beindul. A legújabb kutatások demonstrálták, hogy a metionin hiánya a hályogok kialakulásával is összefüggésbe hozható.
A homocisztein egy aminosav, mely a szervezetben metioninből épül fel, majd normálisan gyorsan újra lebomlik. A homocisztein emelkedett szintje és az érelmeszesedés okozta betegségek közötti összefüggést mutattak ki.
Magas lesz a homocisztein szint ha nincs kellő fólsav, B6, B12 vitamin a szervezetben.
Glicin:
A legegyszerübb aminósavnak jó néhány előnyös tulajdonsága van. Megfigyelték, hogy az agyalapi mirigy csökkent működésének kezelését elősegíti, miután részt vesz a keratin szintézisében. ( a keratin nélkülözhetetlen az izomműködéshez) és eredményesen felhasználható a progresszív izomdystrophia terápiájában.
Sok dietetikai beállítottságú orvos glicint alkalmaz a kórosan vércukorhiány kezelésére. A glicin stimulálja a glukagon felszabadulását, ami azután glikogént mobilizál, és az ebből keletkező glukó bekerül a vérbe. Hatásosan lehet a gyomorsavtúltengést glicinnel kezelni. Felhasználják bizonyos típusú aciaemiának ( a vér savas kémhatása) kezelésére, különösen a leucinegyensúly zavara által okozott kellemetlen test és szájszaggal járó kórkép gyógyítására.
Tirozin:
Bár nem esszenciális aminósav, nagyon fontos neurontranszmitter, és az agy aktivitásának serkentése és módosítása miatt nagy jelentőségű vegyület. Ahhoz például, hogy a fenilalanin hanguletemelő, étvágyat csökkentő hatását kifejthesse, előbb tiroziná kell átalakulnia. Ha ez az átalakulás nem megy végre bizonyos enzim hiánya miatt, akár azért, mert a fenilalaninra máshol van nagy szükség, elégtelen mennyiségű neropinefrin fog képződni az agyban és ennek depresszió lessz az eredménye.
|