Vesekárosodás (nephropátia)
A legtöbb vesebetegség, ha elég korán észrevesszük nagyon hatékonyan kezelhető.
Egyszerű vizeletvizsgálattal, ami a vizelet albumin szintjét méri előre jelezhető a lehetséges vesekárosodás, így az orvosok megvédhetik betegeiket a nagyobb problémától. Ez egy teszt, aminek van otthon is elvégezhető formája.
![]() |
Vesénk számos életfontosságú feladatot lát el. A vizelet kiválasztásával fenntartja a szervezet folyadék-egyensúlyát, amikor sok folyadékot iszunk eltávolítja, ha keveset iszunk a folyadékot visszatartja. A renin nevű fehérje előállításával részt vesz a vérnyomás szabályozásában. A vesén 120 másodperc alatt a teljes vérmennyiség átáramlik. Belátható, hogy feladata fontos, hiszen 2 perc alatt az áthaladó és átszúrt vérből a káros anyagcseretermékek vizeletbe való kiválasztása, állandó, és folyamatos munka. A szűrési folyamat, amely eltávolítja a káros anyagcseretermékeket, a glomerulusokban történik. Ha az egyik vese valamilyen okból nem működik, a másik képes átvenni az ő funkcióját is, s így a maradék vese mindkét szerv feladatát ellátja.
A vesék folyamatos károsodását vagy csökkent működőképességét gyakran évekig nem vesszük észre, mert a vesék mindössze 20-30% kapacitással is képesek működni. Az egészséges vesén keresztül nem ürül ki fehérje a szervezetből. Vesekárosodás esetén megváltozik a helyzet. A vesék nem tudják megfelelően eltávolítani a salakanyagokat és a folyadékot a szervezetből, amelyek természetesen tapasztalható tüneteket okoznak.
(vizenyő, fejfájás)
A vesekárosodás korai jele, amikor a vesékből kis mennyiségű protein, albumin kerül a vizeletbe. Nagyobb károsodásnál lényegesen több fehérje szivárog el a szervezetből. Ezt a folyamatot proteinuriának nevezik (fehérjevizelés). Ha a szervezet fehérjét veszít, eredményeként nagy mennyiségű folyadék és só halmozódik fel, ami puffadást (ödéma) okoz a test különböző helyein, leggyakrabban a szem körül az arcon, valamint bokatájon. A helyzet rosszabbodása a vesék leállásához vezethet.
Mi okoz viszketést a vesekárosodáson kívül?
A veseelégtelenség figyelmeztető jelei
Szem körül, boka- és csuklótájon tapasztalható vizenyő
Deréktáji, vesetáji fájdalom
Vizeléskor csípő érzés
Véres vagy kávészínű vizelet
Magas vérnyomás
A vizeletürítés gyakoriságának megváltozása
Ha a felsorolt tünetek bármelyikét külön- külön vagy együtt észleli, azonnal forduljon orvoshoz!
A vesekárosodás okai
A vesekárosodás leggyakoribb okai: diabétesz, a kezeletlen magas vérnyomás, és a túlzásba vitt gyógyszerszedés.
Próbáljuk a vércukrot a normálishoz közeli szinten tartani.
Figyeljünk oda, hogy a vérnyomásunk 130/85 alatt legyen. Ha vérnyomáscsökkentőt szedünk, akkor tartsuk ellenőrzés alatt a vérnyomásunkat.
Gyakran ellenőriztessük a veséinket vizelet- és vérvizsgálattal. Létezik otthon is elvégezhető teszt!
Mit teszünk és mi nem a vesék épségéért?
Vesevédelem
1. Nem iszunk elég vizet A vese legfontosabb feladata, hogy szűrje a vért, semlegesítse a méreganyagokat és az anyagcseréből visszamaradt káros anyagokat. Ha valaki nem iszik elegendő tiszta vizet a nap folyamán, a méreganyagok kezdenek felhalmozódni és súlyos károkat okozhatnak a szervezetben.
2. Túl sok sót tartalmazó étrend A szervezetnek szüksége van nátriumra vagy sóra a megfelelő működéshez.
3. Nem megyünk időben pisilni. A vizelet rendszeres visszatartása növeli a vizelet nyomását és veseelégtelenséghez, vesekő és inkontinencia kialakulásához vezethet.
4. Túlzott cukorfogyasztás
5. Vitaminok és ásványi anyagok hiánya.
6. Túl sok állati fehérje A fehérje túlfogyasztása, különösen a vörös húsoké, növeli a vesék terhelését.
7. A krónikus alváshiány számos betegséghez, köztük vesebetegségekhez is vezethet. Az éjszaka folyamán a szervezet regenerálja a sérült veseszöveteket így muszáj, hogy időt adjunk a szervezetnek arra, hogy meggyógyítsa és megjavítsa önmagát.
8. A kávéfogyasztás is megemelheti a vérnyomást.
9. Túlzásba vitt fájdalomcsillapító szedése.
10. Alkoholfogyasztás . Az alkohol sok terhet ró a vesékre és a májra..
2021.06.01