Fokozott pajzsmirigyműködés
(hyperthireosis)
Hyperthireosisban a pajzsmirigy hormontermelő aktivitása fokozott. Ez az állapot az anyagcserefolyamatok felgyorsulásával jár.
A TSH segíti a pajzsmirigy kötőszövetének növekedését is, ezért túltermelés esetén a pajzsmirigy megnagyobbodik (golyva), sőt a szem mögötti kötőszövet is megszaporodik, így a szem kidülled. Jellemző lehet a viszketés is. A beteg nyugtalan, kedélyállapota felfokozott, keze remeg, verejtékezik, tenyere nedves, pulzusa szapora, szeme fénylik, kidülled, hasmenése van, haja hullik. érzelmileg labilis, alvás-és koncentrációzavara van, gyorsan beszél. Általános erőnléte gyengül, fogy.
Mi okoz viszketést a pajzsmirigy túlműködésén kívül?
A jód
A jódhiány szövődményeként gyakran jelentkezik a pajzsmirigy megnagyobbodása. Ennek magyarázata, hogy a jód nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a pajzsmirigy, az általa termelt két hormont előállítsa. Jód hiányában a pajzsmirigy nagyságának növelésével igyekszik biztosítani a szervezet számára szükséges hormonmennyiséget. Az állapot évekig fennállhat anélkül, hogy panaszokat okozna. A pajzsmirigy a jódot a véráramból veszi fel és raktározza, ezért nagyon fontos, hogy a táplálékkal és ivóvízzel elegendő mennyiségben vigyük be a szervezetbe.
A T3 és a T4 szintéziséhez napi 100–150mikrogramm jódra van szükség. A világon másfél milliárdnyi ember jódhiányos, főleg a tengertől távol eső területeken.. Enyhébb esetben jódozott konyhasó, vagy jódos víz is elegendő, súlyosabb hiánynál viszont naponta jódoldatot kell fogyasztani. Magyarországon a termőföld jódban szegény, így az itt termő növények is alacsony jódtartalmúak.
A jód legjobb természetes forrása a tengeri hal, a tengeri só, a kagylók és a jódozott só.
Felnőttek számára a napi javasolt jódszükséglet 150 mikrogramm. Várandósság alatt ez a mennyiség180 mikrogrammra, a szoptatás időszakában pedig 200 mikrogrammra emelkedik. A jód felszívódása függ a szervezet jódtelítettségétől. A felszívódását elég sok növény pozitívan befolyásolja, többek között a kelkáposzta, fejes káposzta, retek, kelbimbó.
|
||
Csak az szedjen jódkészítményt, akinek az orvos kifejezetten javasolta, vérvizsgálati eredmények ismeretében. Ugyanis a jód felesleges szedése nem veszélytelen.
Ha a betegeknek „feleslegesen” jódot visznek be, akkor az pajzsmirigy-gyulladást, spontán vetélést, esetleg túlműködést vált ki.
Érdekesség
Miért jelent különösen a pajzsmirigy működésére veszélyt a radioaktív jódizotóp és miért jelenthet megoldást a kiegészítő jódpótlás? A pajzsmirigy termelte hormonok (a tiroxin és a trijódtironin) jódtartalmú aminosav-származékok, szintézisükhöz a pajzsmirigynek jódot kell felvennie a vérből, és ha radioaktív jódizotóp van jelen, azt éppúgy felveszi, mint a "normális", nem sugárzó (127-es rendszámú) izotópot. Az atomkatasztrófák idején kálium-jodid tablettát javasoljuk, mivel ennek szedésével a pajzsmirigy telíthető lesz a nem sugárzó jódizotóppal, ezáltal kivédhető vagy csökkenthető a radioaktív izotóp felvétele. A kálium-jodid a sugárzással való találkozást követő egynéhány napon belül képes kifejteni védő hatását, de minél később kezdi valaki szedni, annál kevésbé használ. A kálium-jodid önmagában a radioaktív jód beépülését akadályozza meg. Erre csak akkor van szükség, ha a környezetben a radioaktív jód mennyisége megemelkededik.
|