Epekövesség, epeműködés zavara
Az epe egyik "emésztőnedvünk", amit a máj választ ki. Az epe a májból az epeutakon át az epehólyagba kerül, ahol
rövid ideig tárolódik majd besűrűsödik. Étkezés kapcsán a közös epevezetéken keresztül a vékonybél kezdeti szakaszába ürül, és itt elősegíti a zsírok emésztését. Az epe aktiválja a zsírbontó lipáz enzimet. Az epesavak feladata az, hogy a koleszterint oldott formában tartsák. Röviden még az epeműködésről.
Az epeköveknagy része koleszterinből áll.
Az epe, amely koleszterinből, bilirubinból és epesavakból áll, normál esetben folyékony marad. Azonban, ha ezek az anyagok túl nagy mennyiségben vannak jelen, vagy ha az epehólyag nem ürül ki megfelelően, ezek az összetevők kristályosodhatnak és epehomokká alakulhatnak, idővel kövekké kristályosodnak.
Epekövek fajtái:
Az epekövek összetétele: túlnyomórészt koleszterinből; ritkábban bilirubin vagy kalcium –bilirubinból állnak.
Az epe döntő részben epesavakból áll (94%), kb. 4% koleszterint tartalmaz és egy százalékban egyéb anyagokat (bilirubin, sók). Bár a koleszerein az epe mennyiségének csak a 4%-át képezi, mégis könnyen kicsapódhat, ha az epe nem tartalmaz elégséges mennyiségben foszfatidil kolint (lecitint), illetve glicin és taurin aminosavakat. A lecitin oldatban tartja a koleszterint, a glicin, meg a taurin pedig segít az egyébként nem vízoldékony koleszterinhez kötődve annak eltávolításában.
A máj által termelt bilirubin normálisan az epével választódik ki, de túlzott mennyiség esetén kristályosodik és kövekké alakul .
A koleszterin epekő formában történő kicsapódására több ok miatt kerül sor. Ezen okok közé tartozik a fokozott koleszterinkiválasztás, az epesavak hiánya, egyes májműködési zavarok, az epehólyag lelassult ürülése miatt az epe hosszas pangása, továbbá az epeutakat érintő, többnyire fertőzéses eredetű gyulladások.
A kicsapódó anyag eleinte homok finomságú szemcséket alkot, amelyek a későbbiekben akár több centiméter átmérőjű kövekké is hízhatnak. Az epekövek általában csak akkor kezdenek panaszokat okozni, amikor hatásukra az epehólyag fala gyulladtá válik, illetve amikor elég nagyra nőttek ahhoz, hogy elzárják az epehólyag kivezetőcsövét.
Mi okoz epekövet?
Az epekő képződésének három fő tényezője van:
- az epe koleszterinnel való túltelítettsége (az epesav tartalomhoz képest a koleszterin koncentráció magas)
- koleszterin kicsapódásra való hajlam
- rossz epehólyag összehúzódás.
Az epekövesség tünetei
Komolyabb panaszokat okozhatnak, heves, görcsös fájdalom a has középső részének vagy a felhasnak a jobb oldalán. Órákig tartó, hányingerrel társuló fájdalom. teltségérzet, nyomásérzés, böfögés és puffadás. A fájdalom a hátba és a jobb váll területére a gyomorba is kisugározhat. Kísérő tünet a verejtékezés, az émelygés, a hányinger és a hányás, láz. Az epegörcsöt rendszerint zsíros és/vagy kiadós étkezések váltják ki. Az epefesték (bilirubin) székletbe történő kiválasztásának akadályoztatottsága miatt sárgaság, zsírfényű, gyakran hasmenéses (az emésztetlen zsírok miatt) székelés jelentkezhet, a vizelet pedig sötét-barnás színűvé válik.
A stressz akadályozza az epehólyag kiürülését, böjt és éhezés során sem ürül az epehólyag.
Gyógyszeres kezelés
Minden igyekezet ellenére még mindig előnyben részesítik a sebészi terápiát.
Az epekövesség kialakulásában az epehólyagban lévő epefolyadék besűrűsödése játszik fontos szerepet. Ez akkor következik be, ha órákig nem húzódik össze
az epehólyag és nem ürül ki a besűrűsödött epe, és a benne lévő koleszterin eléri azt a töménységet, amikor kicsapódik. Az epe kiürülése után a májból friss epe folyadék érkezik, amelyben a koleszterin koncentrációja még messze van a kicsapódáshoz szükséges töménységtől, de jó néhány óra alatt ismét besűrűsödik és újra kialakulhat a kőképződés veszélye. A gyógyvíz kúraszerű használata tehát gátolja az epekőképződést és az epehólyag-gyulladás kifejlődését.
A gyógyvíz adagolása
A Mira glaubersós gyógyvízből az epeutak és epehólyag betegségeinek kezelésére naponta 1-2 szer 2-3 dl ajánlott, idült megbetegedés esetén 4-6 héten át. Bélhurut esetén naponta kétszer 1-2 dl elfogyasztása javasolt. A gyógyvizet éhgyomorra kell meginni. Fogyókúra kiegészítőként napi 3x2 dl gyógyvíz fogyasztása ajánlott a főétkezések után. Cukorbetegségben, magas koleszterinszint estén, valamint májgyulladásnál (vírusos és toxikus esetben is) kúraszerűen napi 2-3 dl ajánlott. Heveny gyomor- és bélhurut, savhiány, vérző gyomor- és bélfekély, szívgyengeség, hasmenés és jelentős folyadékveszteség esetén" Nem használható!
..................................
Epeműködés támogatása
Főként zsírtartalmú ételek fogyasztását követő panaszok esetén célszerű kipróbálni. Az epe kiürülését segítik elő.
Az epeköves görcsroham enyhíthető fájdalomcsillapító és görcsoldó gyógyszer bevételével, mely után javasolt a bőséges folyadékbevitel.
Mi okoz hasmenést az epeproblémákon kívül?
 |
KOALA csepp |
 |
Neo Bilagit 30x
Neo-Bilagit filmtabletta görcsoldó, epehajtó és hashajtó hatású gyógyszer.
Epekövesség, epehólyag-gyulladás és epeműtét utáni panaszok, mint például nehéz, zsírdús ételek fogyasztása után jelentkező gyomortáji, vagy jobb bordaív alatti fájdalom, hasi diszkomfort, puffadás, teltségérzés, székrekedés, böfögés enyhítésére szolgáló készítmény. |
|
 |
Menthachol csepp 10ml
|
 |
Epehajtó filteres tea 20X (Mecsek)
|
 |
GALLMET-M kapszula 30x
|
 |
Raphachol granulátum 70g
|
 |
Raphachol tabletta 30x
|
 |
Carmol csepp 40ml
|
 |
Rowachol kapszula 30x
|
Meglévő epekövek esetén a panaszok kialakulását késleltetni lehet zsírszegény és csökkentett energiatartalmú diétával. Naponta több alkalommal, kis mennyiségű étel elfogyasztása javasolt. Kerülni kell az erősen fűszeres, nehezen emészthető rostot tartalmazó ételeket.
Négy emberi viselkedési alaptípusából kettő (kolerikus és melankolikus) az epéhez kapcsolódik. Jól tükrözik az epének az indulati életünkben játszott szerepét. Az agresszió, a düh, a méreg szimbolikája szépen mutatkozik, amikor elönt valakit a mérges epe.
EPEHÓLYAG eltávolítás
Az epehólyag eltávolítása (cholecystectomia) egy viszonylag gyakori sebészeti beavatkozás, amelyet általában epekövek vagy epehólyag-gyulladás miatt végeznek el. Az epehólyag nélkül is lehet teljes életet élni, a szervezet alkalmazkodási folyamata miatt azonban előfordulhatnak emésztési változások. Az alábbiakban részletesen leírjuk, hogy mi történik az eltávolítás után, és mire kell figyelni.
Ha kiveszik az epehólyagot, természetesen annak a tároló funkciója szűnik meg. A máj ezután is folyamatosan termelni fogja a napi 1- 1,5 liternyi epét, ami a közös epevezetéken át a nyombélbe ürül folyamatosan.
Mire számítsünk az epehólyag eltávolítása után?
Az emberek többsége teljesen jól alkalmazkodik az epehólyag nélküli élethez, és hosszú távon normális életet élhet. Az emésztési rendszer lassan, de hatékonyan megtanulja kompenzálni az epehólyag hiányát.
Az epehólyag tárolja a máj által termelt epét, amely segíti a zsírok lebontását az emésztés során. Az eltávolítás utáni helyzet az lesz, hogy Az epe közvetlenül a májból folyik a vékonybélbe:Az epehólyag nélkül az epe már nem raktározódik, hanem folyamatosan, kis mennyiségben jut a vékonybélbe. Ez azt jelenti, hogy a zsíros ételek emésztése kevésbé hatékony lehet. Nem célszerű nagy adagokat enni, mert nincs a hólyagból való eperásegítési funkció. A szervezetnek időre van szüksége, hogy alkalmazkodjon az új helyzethez.
Milyen tünetek jelentkezhetnek az eltávolítás után?
Az epehólyag műtét után néhány műtött átmenetileg vagy tartósan tapasztalhatja az alábbiakat:
- Hasmenés:
- Az epe folyamatos csorgása a bélbe fokozhatja a bélmozgásokat, ami laza széklethez vezethet.
- Általában idővel javul.
- Puffadás és hasi diszkomfort:
- Az emésztési változások miatt átmeneti puffadás alakulhat ki.
- Zsírok emésztési nehézsége:
- A nagy mennyiségű vagy nehéz zsírok fogyasztása után kellemetlen érzés vagy hasmenés léphet fel.
- Epesavhasmenés:
- Az epe irritálhatja a bél nyálkahártyáját, ha túl gyorsan ürül a vékonybélbe.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Bár az alkalmazkodás általában simán zajlik, fordulj orvoshoz, ha:
- Tartósan hasmenésed van, amely nem javul.
- Súlyos hasi fájdalmat vagy sárgaságot tapasztalsz (ami az epeutak elzáródására utalhat).
- Drasztikus súlycsökkenést észlelsz.
A szervezet hogy kompenzálja az epehólyag hiányát?
Az epehólyag eltávolítása után a szervezet számos módon kompenzálja az epehólyag hiányát, hogy az emésztési folyamatok továbbra is megfelelően működjenek. Az alkalmazkodás kulcsa az epe termelésének és felhasználásának átszervezése. Íme, hogyan történik ez:
1. Az epe folyamatos termelése a májban
Az epehólyag eltávolítása után a máj továbbra is folyamatosan termeli az epét, ahogyan korábban is. Az epét közvetlenül az epevezetékek (és a közös epevezeték) szállítják a vékonybélbe.
2. Az epevezetékek szerepének növekedése
Az epevezetékek részben átveszik az epehólyag tárolófunkcióját.
Bár nem képesek olyan nagy mennyiségű epét tárolni, mint az epehólyag, némi tárolókapacitásuk van, amely segít az emésztés során. Az epevezetékek kissé kitágulhatnak, hogy jobban megfeleljenek ennek az új funkciónak.
Kialakulhat újabb epekövesség epehólyag eltávolítás után az epehólyagon kívül valahol?
Igen, epehólyag eltávolítása után is kialakulhat epekő, de nem az epehólyagban, hanem az epevezetékekben. Ez a jelenség ritkább, mint az epehólyagkövesség, de lehetséges.
Miért alakulhat ki epekő az epevezetékekben?
1.Vissza maradt kövek az epehólyag eltávolítása után.
Az epehólyag eltávolításakor előfordulhat, hogy az epevezetékben már meglévő köveket nem távolítják el teljesen.
Ezek a kövek idővel tüneteket okozhatnak, például fájdalmat, sárgaságot vagy gyulladást.
2. Új kövek képződése az epevezetékben Az epevezetékekben új kövek is kialakulhatnak az epehólyag eltávolítása után. Általában két ok miatt alakulhatnak ki leggyakrabban, pont úgy mint mikor a hólyagban kezdett el kiválni a kő.
a. Az epe összetételének zavara:
Ha az epe túl telített koleszterinnel vagy más anyagokkal (pl. bilirubinnal), az epevezetékekben kicsapódhatnak ezek az anyagok.
b. Az epe áramlásának zavara:
Az epe folyamatosan áramlik az epehólyag nélkül is, de ha az epevezetékekben stagnál, nő az esélye, hogy az epesók kicsapódjanak és köveket képezzenek.
Ha az epevezetékek részleges elzáródása vagy szűkülete alakul ki (pl. hegesedés, gyulladás vagy tumor miatt), az epe nem tud szabadon áramlani. Ez stagnálást és kőképződést eredményezhet. A bakteriális fertőzések (pl. cholangitis) szintén hozzájárulhatnak az epekő képződéséhez azáltal, hogy az epevezetékben gyulladást és stagnálást okoznak.
A FOGYÁS (BÖJT) ÉS EPEKŐ KAPCSOLATA
Fogyás során, különösen gyors vagy drasztikus fogyás esetén, növekedhet az epeproblémák és a bilirubinszint változásának kockázata. Ez a szervezet zsírbontási és anyagcsere-folyamatai miatt történik. A gyors fogyás fokozhatja a máj terhelését, ami átmeneti változásokat okozhat a bilirubin feldolgozásában és kiválasztásában.
1. Epeproblémák fogyás során
Gyors fogyás hatása az epére:
- Megnövekedett koleszterinszint az epében:
- Fogyás közben a szervezet a zsírsejtek lebontásával szabadítja fel a zsírt, amely a májba kerül.
- A máj ezt a zsírt részben koleszterinné alakítja, amely az epébe kerül. Ha az epében túl sok koleszterin van, az hajlamos lehet epekő kialakulására.
- Az epe áramlásának csökkenése:
- Drasztikus kalóriacsökkentés esetén az epe nem ürül rendszeresen (pl. ha kevés zsíros ételt fogyasztunk), ami stagnálást okozhat az epehólyagban.
- Ez az állapot szintén hozzájárulhat az epekő-képződéshez.
Kockázat növekedése:
- Alacsony kalóriatartalmú étrend (800 kalória/nap alatt):
- Kutatások kimutatták, hogy nagyon alacsony kalóriatartalmú étrend esetén jelentősen nő az epekövek kialakulásának valószínűsége.
- Rossz zsírfogyasztási arány:
- A megfelelő zsírbevitel hiánya akadályozhatja az epe rendszeres kiürülését.
-
2. Bilirubinszint változás fogyáskor
Miért változhat a bilirubinszint?
Tanácsok fogyókúrázóknak
- Lassan, fokozatosan fogyj
- Biztosíts megfelelő zsírfogyasztást
- Igyál sok vizet, hogy támogasd az anyagcsere-folyamatokat és az epe optimális áramlását
- A rostok segítenek szabályozni a koleszterinszintet és támogatják a bélműködést.
- A fizikai aktivitás serkenti az anyagcserét, támogatja az epe áramlását és csökkenti az epekőképződés kockázatát.
Cukorbetegeknél, inzulinrezisztenciában mi a helyzet epeműködés szempontjából?
A cukorbetegeknél az epekő kialakulásának fokozott kockázata elsősorban az epehólyag motilitásának zavara, az epe összetételének megváltozása, valamint a metabolikus szindrómához kapcsolódó tényezők miatt alakul ki. A megfelelő életmód, a testsúly kontrollja és a rendszeres orvosi ellenőrzés segíthet csökkenteni az epekövesség kockázatát cukorbetegség esetén.
Cukorbetegeknél, akiknél a zsíranyagcsere egyébként is zavart szenvedhet szintén magasabb az epekőképződés kockázata.A cukorbetegség hatására a máj koleszterintermelése növekedhet ezért az epe túl telített koleszterinnel, és a koleszterin túltelítettsége az epében az egyik fő oka a koleszterinkövek kialakulásának . Cukorbetegség esetén, különösen ha hosszú távon nem megfelelően kezelték, károsodhat az autonóm idegrendszer (diabéteszes neuropátia).
Ez lassíthatja az epehólyag ürülését, ami azt eredményezi, hogy az epe pang az epehólyagban. Az epepangás során az epében lévő koleszterin és más anyagok (pl. epesók, bilirubin) kicsapódhatnak, epekövek kialakulását eredményezve.
Az inzulinrezisztencia a májban olyan anyagcsere-folyamatokat indít el, amelyek növelik a koleszterin kiválasztását az epébe. Az inzulinrezisztencia és a magas inzulinszint hozzájárulhat az epe magas koleszterintartalmához. Az inzulinrezisztencia a májban fokozza a koleszterin termelését és kiválasztását az epébe, miközben csökkenti az epesavak termelését és rontja az epehólyag motilitását. Ezek a tényezők együtt növelik az epekő kialakulásának kockázatát.
Az inzulinrezisztencia hatására a máj HMG-CoA reduktáz enzime (amely a koleszterin termelés kulcsenzime) fokozottan működik. Ennek eredményeként a májsejtek több koleszterint termelnek, amelyet az epébe választanak ki. Az epehólyag viszont ritkábban és kevésbé hatékonyan ürül. Az epesavak hiánya miatt a koleszterin könnyebben kicsapódik.
EPEHÓLYAG ELTÁVOLÍTÁS UTÁNI VÉRVIZSGÁLAT