A gyomor feladata az elfogyasztott étel felszívódásra való felkészítése. A nyelőcső alsó részén levő záróizom a falat lenyelésekor nyílik meg, átmenetileg. Ha ez a záróizom nem zár tökéletesen, a savas gyomortartalom a nyelőcső alsó szakaszaihoz jutva a reflux tüneteit okozza. Funkcionális dyspepsiá-ról akkor beszélünk, ha a tüneteket nem szervi megbetegedés okozza.
A gyomor mozgásának megváltozásából származó zavar A tünetekért ilyenkor az emésztőrendszer nem megfelelő „mozgása”, a gyomor-bélrendszer nem megfelelő ürülése a felelős. A csak gyomorsav csökkentésre irányuló kezelések önmagukban nem hatékonyak. Megoldást a gyomor- és bélrendszer természetes mozgását összehangoló terápia adhat. Refluxnak nevezzük a savas gyomortartalom visszaáramlását a nyelőcsőbe. Ez maró, égő érzést kelt a szegycsont mögött. Citromfű
a citronellál a legjelentősebb, melynek hatása az illóolajénál is erősebb. A spazmolitikus (görcsoldó) hatás ugyancsak az illóolajhoz kötődik. A citromfű különösen jól használható elalvási zavarokban és idegi eredetű gyomor-bélrendszeri fájdalmak esetében. Magyarországon könnyen hozzáférhető a levéldrog, melyből napi 1-3 csésze frissen elkészített teát célszerű elfogyasztani. Egy csésze tea elkészítéséhez 1-2 kávéskanál drogot lehet felhasználni, melyből forrázatot kell készíteni.
A Gaviscon borsmenta ízű rágótabletta az ún. „reflux-szupresszánsok” csoportjába tartozik. A gyomortartalom tetején védőréteget képezve fejti ki hatását. Ez a réteg megakadályozza a sav visszaáramlását és a gyomor tartalmát távol tartja a nyelőcső falától, enyhíti ezzel a gyomorégés és savtúltengés okozta kellemetlen tüneteket. Fekélyszerű dyspepsia Tünetei a fekélybetegségre emlékeztetnek, sokszor a hátterében ilyenkor is a nem megfelelő gyomorürülés áll. A funkcionális „diszpepszia” három csoportja nem mindig különül el élesen egymástól.
Kerülni kell az olyan tevékenységeket és körülményeket, amelyek hozzájárulnak az emésztési zavarokhoz:
Bizonyos gyógyszerek is előidézhetik az emésztési zavarokat. Gyakran előfordul bizonyos gyulladásgátlók, vérnyomáscsökkentők, vaskészítmények, antibiotikumok, fogamzásgátlók szedése közben.
Ha a fenti változtatások ellenére nem enyhülnek a panaszok, gyógyszeres kezelés jöhet szóba: Savtermelődést gátlók A hatásuk eltér a savközömbösítőktől. A gyomor falában vannak olyan sejtek is, melyeknek az a feladata hogy az emésztőenzimek működéséhez megfelelően savas vegyhatású környezetet biztosítson azáltal, hogy sósavat termel, és juttatja a gyomor üregébe. Ezt normál esetben csak akkor teszi, ha a gyomorba emésztendő étel kerül. A savtermelődést gátló készítmények magát a sav elválasztást gátolják, ellenben a savközömbösítőkkel, melyek a már meglévő savat hatástalanítják. Tartósan fennáló gyomorégés esetén javasolt a használatuk.
Gyomor mozgását elősegítő szerek Fokozzák a gyomor ürülési sebességét, így megakadályozzák azt, hogy a gyomortartalom a kelleténél tovább a gyomor falával érintkezzen.
Gyomornyálkahártyát bevonó szerek Ebbe a csoportba azok a készítmények tartoznak, melyek a sérült (hámhiányos-fekélyes) nyálkahártyához kötődve, megakadályozzák hogy a savas gyomortartalom érintkezzen a fekélyes területtel. Így a fekély állandó irritáció mentes helyzetbe kerül, és gyógyulni tud. Nagyon fontos, hogy étkezés előtt kell bevenni, mert különben az étel fehérjéihez tapad hozzá. Terhesség alatt használható termékek
|
Súly: | 1 g |