Antidiabetikumok
ANTIDIABETIKUMOK
A Diabétes mellitus a béta sejtek örökletesen, vagy degenerativ pusztulás folytán kialakuló inzulin hiánya. A sejtek nem képesek a vérből felhasználni a glükózt, ugyanakkor a vese sem képes a cukorot visszaszívni, ezért az vizet visz magával ( sokat pisil, sokat iszik). A beteg cukor helyett a zsír és fehérjekészletét éli fel (fogyás), állandóan éhes. Mivel zsírlebomlás zajlik a megnövekedett zsírsav mennyiséget nem képes a szervezet megfelelően feldolgozni, azaz felhalmozódnak a zsír tökéletlen égéséből származó intermedierek (ketontest aceton). Ugyancsak a zsíranyagcsere következménye a koleszterin felhalmozódás a szív érrendszer károsodása (vese, máj, agy, keringés).
A hasnyálmirigy Langerhans szigeteinek béta sejtjei termelik az inzulint, alfa sejtjei glukagont és a D sejtek a szomatosztatint. Az inzulin elsősorban anabolikus folyamatokat serkent, a glukagon a szénhidrát lebontását serkenti.
Inzulin hatása
-segíti a glükóz bejutását a sejtekbe
-a zsírszövetben gátolja a lipáz működését
-elősegíti az aminosavak sejtbe történő bejutását
Folyamatok amelyek befolyásolják a vércukorszintet (inzulinszekréció befolyásolása)
-
Csökkentik a vércukorszintet
vágusz izgalom: inzulin felszabadulást okoz, csökken a vércukorszint |
Emelik a vércukorszintet
szimpatikus túlsúly: nő a vércukorszint, mert gátolja az inzulin szekréciót |
szimpatolitikumok(B blokkolók)
paraszimpatomimetikumok |
szimpatomimetikumok, adrenalin |
éhezés |
tiazid húgyhajtók, hashajtók (Kálium vesztés) |
NSZGY, szalicilátok |
kortikoszteroidok |
magas láz, erős fizikai munka |
fogamzásgátlók |
ACE |
pajzsmirigy készítmények |
|
Calcium csatorna blokkolók |
1. (inzulin szekréció fokozók)
Az inzulinelválasztást serkentő szerek az étkezés utáni, vagy a folyamatos, egész napon át tartó alap-inzulinelválasztást, vagy mindkettőt fokozzák. Hatásukból eredően alkalmazásuk esetén előfordulhat hipoglikémia (vércukorszint normál érték alá csökkenése)
SZULFONAMID SZÁRMAZÉKOK (szulfanilurea- gli)
A béta sejtek működésének fokozása révén inzulin szekréciót váltanak ki. Erősen kötődnek a plazmafehérjékhez. Terhességben nem használható, magzatkárosító. Gyógyszerkölcsönhatás a plazmafehérjéért való vesengés miatt: szulfonamidon, fenilbutazon. Illetve kumarin származékok.
Napi adag egyszerre, étkezés előtt , vagy együtt kell bevenni. Szulfanilureák (gliclazid, glimepirid, gliquidon, glipizid, glibenclamid) segítik és fokozzák a hasnyálmirigy inzulinelválasztását. Általában akkor írják fel ezeket a készítményeket, ha a metformin nem választható a beteg számára, vagy már nem biztosít megfelelő vércukorszint-kontrollt. A legtöbb beteg esetében biztonságosan alkalmazhatók, leggyakoribb mellékhatások: alacsony vércukorszint és hízás.
glibenclamid GILEMAIL, GLUCOBENE, GLIBENCLAMID
glipizid MINIDIAB
glimepiridin AMARYL, GLIMEPIRIN, GLIPREX, DIALOSA
gliquidone GLURENORM
gliclazid DIAPREL, GLUCTAM , GLICLADA
EGYÉB SZEKRÉCIÓ FOKOZÓ
Meglitinid csoport
Rövid hatású inzulin szekréció fokozó szer
nateglidine STARLIX
repaglimid NOVONORM
E vegyület alapját a glibenclamidnak a nem szulanilurea része képezi.
2. Inzulin receptorhoz való kötődést segítő szerek
BIGUANID SZÁRMAZÉKOK
Nem a béta sejteket készteti inzulin termelésre, hanem az inzulin receptorhoz való kötődését segítik . Étkezés után kell bevenni. Lassítják a glukózfelszívódást. Mh: tejsavas acidózis.
fenformin
buformin ADEBIT
metformin MERCKFORMIN, MEFORAL, ADIMET, METFOGAMMA, STADAMET, TARDEMET, XUVELEX, ZENOFOR
kombinációk a DPP4 nél
Elsősorban inzulin érzékenységet javító szerként ismert, de befolyásolja a mitokondriumok energia termelését, növeli az izmok glükózfelvételét, csökkenti a máj glükóz kibocsájtását, a bélben noveli az inkretinek felszabadulását, lassítja a glükóz felszívódását. A terápia kezdetén felléphet:émelygés, puffadás, hasmenés mert a diszacharidáz aktivitást csökkenti. Mérsékelhetőek ha a dózis emelés fokozatos, illetve étkzés alatt vagy után veszik be. Alacsony a hipoglikémia kockázat.
A metformin által kiváltott tejsavas acidózis (MALA – Metformin-Associated Lactic Acidosis) ritka, de életveszélyes állapot, amely leginkább vesebetegségben, májbetegségben szenvedőknél vagy túlzott metformin adag esetén alakulhat ki.
Metformin-indukálta tejsavas acidózis főbb tünetei
A tünetek fokozatosan alakulnak ki, és sokszor nem egyértelműek, ezért könnyen félrediagnosztizálható!
Általános tünetek:
-
Fáradtság, gyengeség → a sejtek oxigénhiánya miatt.
-
Izomfájdalom, izomgörcsök → a tejsav felhalmozódása miatt.
-
Hasi fájdalom, hányinger, hányás, hasmenés → a metformin egyik gyakori mellékhatása, de ha ezek súlyosabbak, az acidózisra is utalhat.
-
Étvágytalanság → anyagcsere-zavar miatt.
Légzési tünetek:
-
Gyors, mély légzés (Kussmaul-légzés) → a szervezet próbál megszabadulni a savaktól.
-
Légszomj → oxigénhiány és metabolikus zavarok miatt.
Neurológiai tünetek:
-
Zavartság, szédülés → az agy érzékeny a sav-bázis egyensúly változásaira.
-
Eszméletvesztés → súlyos esetben, amikor az acidózis kritikus szintet ér el.
Szív- és keringési tünetek:
A metformin a 2-es típusú cukorbetegség kezelésének általában elsőként választandó szere. Csökkenti a vércukorszintet és növeli a szervezet inzulin iránti érzékenységét, ami elősegíti az inzulin hatékonyabb felhasználását. A legtöbb beteg esetében biztonságosan alkalmazható, leggyakoribb mellékhatások: hányinger, hasi fájdalom, puffadás, hasmenés.
3. Egyéb hatás
ALFA GLÜKOZIDÁS GÁTLÓK
alfa-glukozidáz-gátlók (akarbóz): gátolják a glükóz felszívódását a gyomor-bél rendszerben;
Az alfa glükozidáz egy olyan enzim mely a szacharidok lebontásában játszik szerepet. Ezt az enzimet gátolva időben elnyúlik a szénhidrátok emésztése, vagyis lelassul a glükóz felszabadulása és a felszívódása. A fel nem szívódott szénhidrátokból a vastagbélben gázok képződnek, ez az egyik mellékhatása ami gyakori.
miglitol
acarbose GLUCOBAY, ACARBOSE
voglibose
4. GLP agonisták ( GLP = glukagonszerű peptid)
HUMÁN INKRETIN mimetikumok
(GLP-1) glükagonszerű peptid-1 (GLP-1)
Az eredeti GLP-1-et a szervezet a belekben termeli étkezés után, de gyorsan lebomlik. GLP analógok (GLP 1 agonista), GLP-1-től eltérő szerkezetű, de receptorán agonista hatást kifejtő származékok. A GLP-1 agonisták viszont hosszabb hatásúak, ezért jobban kihasználhatók a 2-es típusú cukorbetegség és az elhízás kezelésében. GLP-1-receptor-agonisták (exenatid, liraglutid, semaglutid, dulaglutid): növelik az inzulin szintjét a vérben (az inzulinhoz hasonlóan bőr alá kell bejuttatni injekció formájában);
A GLP-1 (és analógjai) GLP-1 receptorokhoz kötődnek a hasnyálmirigy alfa-sejtjein.
A GLP-1 receptor aktiválása csökkenti a cAMP szintet a hasnyálmirigy alfa-sejtjeiben. Ez gátolja a glükagon kibocsátást, így kevesebb glükóz szabadul fel a májból.A hatás vércukorszint-függő, így nem okoz veszélyes vércukorszint-csökkenést.
Fokozzák a pankreas sejtekben az inzulin elválasztást , ugyanakkor gátolják az alfa sejtekben termelődő glukagon termelését. Lassítják a gyomor ürülését. Mellékhatásaik: hányinger, ritkábban hasmenés, mely a kezelést kevető néhány héten belül többnyire megszűnik.
Parenterálisan alkalmazható formája mellett van per os forma, nem inzulin természetű antidiabetikumok
exenatid BYDUREON, BYETTA
lixisenatid LYXUMIA
liraglutin SAXENDA, VICTOZA
Szerkezete hasonló a bélben természetesen előforduló, étkezés után felszabaduló glükagonszerű peptid-1 (GLP-1) nevű hormonhoz. A Saxenda az agyban lévő, az étvágyat szabályozó receptorokon keresztül hat, fokozza a teltségérzést, és csökkenti az éhségérzetet.
semaglutin RYBELSUS, OZEMPIC
dulaglutid TRULICYTI
5. DPP-4 gátlók Inkretinhatás-fokozó vegyületek GLIPTINEK
(dipeptidil-peptidáz [DPP]-4 gátlók) DPP-4 gátló szerek, INKRETIN HORMONOK gátlása
A GLP-1 egy inkretin hormon, amelyet a bél termel étkezés után. Fő hatásai: serkenti az inzulinelválasztást, gátolja a glükagontermelést, lassítja a gyomorürülést és csökkenti az étvágyat. Ezért fontos szerepe van a vércukorszint szabályozásában. A DPP-4 egy enzim, amely gyorsan lebontja a GLP-1-et, csökkentve annak hatékonyságát. GLP-1 receptor agonisták (pl. liraglutid, semaglutid) → Utánozzák a természetes GLP-1 hatását, de hosszabb ideig hatnak. DPP-4 gátlók → Gátolják a DPP-4 enzimet, így meghosszabbítják a szervezet saját GLP-1 hormonjának hatását. Növelik az inzulin szintjét a vérben;
Az inkretin hormonok (GLP) étkezését követően választódnak ki a bélfalban és kismértékben fokozzák az inzulinszekréciót és inzulin hatást. Az inkretin hormonok lebontásában a DPP-4 enzim játszik szerepet. A DPP-4-gátlók ezt az enzimet gátolják, megakadályozva az inkretinek diabéteszben fokozott ütemű lebontást és ez által növelik az inkreatin hormonok szintjét. Használatuk esetén alacsony a hypoglikémia előfordulása. Lassítják a gyomor ürülését, csökkentik a glükagon termelését.
Gliptinek(liptin) és metformin kombinációk
DPP-4-gátlók (alogliptin, linagliptin, sitagliptin, saxagliptin, vildagliptin)
sitagliptin ANSIFLORA JAGLIX,JANSITIN, JANUVIA, JAZETA, JUZINA, LONAMO, MAYSIGLU, SITAGLIPTIN, XELEVIA
sitagliptin+merckformin JANUMET, JUZIMETTE , LONAMO DUO, GLEROVA, JAMESI, JANSITIN MAYMETSI, MIFOMET, SITAGLIPTIN METFORMIN, VELMETIA, SITAGLIPTIN
vildagliptin AGARTHA, ALIKVAL, ANVILDIS, GALVUS, KWIKATON, GLYPVILO, MELKART, SAXOTIN
vildagliptin+ merckformin EUCREAS, IPINZAN, VILDAGLIPTIN METFORMIN, VILSPOX, VIMETSO
linaliptin TRAJENTA
linaliptin+merckformin JENTADUETO
saxagliptin ONGLYZA
saxagliptin+ merckformin KOMBOGLYZE
pioglizazon + merkcformin COMPETACT
alogliptin VIPIDIA
alogliptin+ metformin VIPDOMET
alogliptin+pioglitazon INSRECYNC
6.Tiazolidindionok ( Glitazonok)TZD
PPAR-γ (peroxiszóma proliferátor aktivált receptor gamma) agonisták → ez a receptor főként a zsírszövetben, izomban és májban található.
Növeli az inzulin érzékenységet (izomban, zsírszövetben , májban)
troglitazon
roziglitazon AVANDIA
pioglitazon ACTOS
pioglitazon + alogliptin INSRECYNC
7. Glifozinok SGLT-2 gátlók (nátrium-glükóz kotranszporter-2 gátlók)
Fokozzák a cukor vizelettel való ürülését; általában más szerekkel kombinálják; vércukorcsökkentő hatásuk független az inzulinelválasztástól és az inzulinhatástól is; mellékhatása a húgy-ivarszervek gyakoribb fertőzése lehet.
Az SGLT-2 gátlók (Sodium-Glucose Cotransporter-2 gátlók) hatásmechanizmusa a vesében zajló glükóz-visszaszívás gátlásán alapul.
A vesében, a glomerulusokban naponta körülbelül 180 g glükóz szűrődik ki a vérből az elsődleges vizeletbe. Az egészséges vesék ezt szinte teljesen visszaszívják, így normál esetben nincs cukor a vizeletben. A visszaszívás fő helyszíne a proximalis tubulus, ahol két fő glükóztranszporter működik: SGLT-2 (Sodium-Glucose Cotransporter-2) → Az elsődleges felelős, a visszaszívott glükóz kb. 90%-át kezeli. Ezt a SGLT-2 fehérjét gátolva , a vese nem tudja visszaszívni a glükóz nagy részét.
SGLT-1 → A maradék 10% visszaszívását végzi, főként a proximális tubulus végén és a bélben. ÍGY a cukor a vizelettel kiürül, így csökken a vércukorszint. Mivel a glükóz ozmotikusan aktív anyag, vizet is magával visz, ezért enyhe diuretikus (vízhajtó) hatás is kialakul. Az inzulinfüggetlen mechanizmus miatt nem okoznak hipoglikémiát (túlzott vércukorszint-csökkenést). SGLT-2 gátlók (dapagliflozin, empagliflozin, ertugliflozin)
dapaglifozid FORXIGA
dapagliflozin + metformin XIGDUO,
empaglifozin: JARDIANCE
empagliflozin+ metformin SYNJARDY
ertugliflozin STEGLATRO
ertugliflozin+ metformin SEGLUROMET
GLIPTIN ÉS GLIFOZID kombináció
Sitagliptin és ertugliflozin STEGLUJAN
INZULIN
Inzulinról
Inzulinok fajtái:
Insulinok és analógjaik injekcióhoz, gyors hatású:
human insulin ACTRAPID, HUMULIN R, INSUMAN RAPID
lispro: HUMALOG, LIPROLOG
aspart FIASP, NOVORAPID
glulisine APIDRA
Insulinok és analógjaik injekcióhoz, közepes hatástartamú
human inzulin HUMULIN N, INSULATARD, INSUMAN BASAL
Insulinok és analógjaik injekcióhoz, közepes és hosszú hatástartamú kombinációja
HUMALOG MIX, HUMULIN M3, INSUMAN COMB, NOVOMIX
Insulinok és analógjaik injekcióhoz, hosszú hatástartamú
ABASAGLAR, LANTUS, LEVEMIR, TOUJEO, SULIQUA, TRESIBA, XULTOPHY
Vércukorszint csökkenés kialakulásának okai |
Vércukorszint emelkedés kialakulásának okai |
inzulin túladagolása |
inzulinbeadásának elmaradása |
étkezés kihagyása |
több táplálék fogyasztása |
fertőzés, betegség, láz |
stresszes állapotok |
alkohol fogyasztása |
|
Alacsony vércukorszint okozta KÓMA tünetei
nyírkos verejtékes hűvös bőr
|
Magas vércukorszint okozta KÓMA tünetei
lassan és fokozatosan alakul ki
acetonszagú lehelet, száraz nyálkahártya és bőr
|
HATÁSTANI CSOPORTOK
1. (inzulin szekréció fokozók)
Szulfonamidok |
glibenclamid GILEMAIL, GLUCOBENE, GLIBENCLAMID
glipizid MINIDIAB
glimepiridin AMARYL, GLIMEPIRIN, GLIPREX, DIALOSA
gliquidone GLURENORM
gliclazid DIAPREL, GLUCTAM , GLICLADA |
|
2.EGYÉB SZEKRÉCIÓ FOKOZÓ
Meglitinidek |
nateglidine STARLIX
repaglimid NOVONORM |
|
3. Inzulin receptorhoz való kötődést segítő szerek
Biguanidok |
fenformin
buformin ADEBIT
metformin MERCKFORMIN, MEFORAL, ADIMET, METFOGAMMA, STADAMET, TARDEMET, XUVELEX, ZENOFOR |
|
3. Egyéb hatás
Alfa glükozidáz gátlók
|
miglitol
acarbose GLUCOBAY, ACARBOSE
voglibose
|
|
4. GLP agonisták GLP = glukagonszerű peptid
HUMÁN INKRETIN mimetikumok |
exenatid BYDUREON, BYETTA
lixisenatid LYXUMIA
liraglutin SAXENDA, VICTOZA
semaglutin RYBELSUS, OZEMPIC
dulaglutid TRULICYTI |
|
5. DPP-4 gátlók Inkretinhatás-fokozó vegyületek GLIPTINEK |
sitagliptin ANSIFLORA JAGLIX,JANSITIN, JANUVIA, JAZETA, JUZINA, LONAMO, MAYSIGLU, SITAGLIPTIN, XELEVIA
sitagliptin+merckformin JANUMET, JUZIMETTE , LONAMO DUO, GLEROVA, JAMESI, JANSITIN MAYMETSI, MIFOMET, SITAGLIPTIN METFORMIN, VELMETIA, SITAGLIPTIN
vildagliptin AGARTHA, ALIKVAL, ANVILDIS, GALVUS, KWIKATON, GLYPVILO, MELKART, SAXOTIN
vildagliptin+ merckformin EUCREAS, IPINZAN, VILDAGLIPTIN METFORMIN, VILSPOX, VIMETSO
linaliptin TRAJENTA
linaliptin+merckformin JENTADUETO
saxagliptin ONGLYZA
saxagliptin+ merckformin KOMBOGLYZE
pioglizazon + merkcformin COMPETACT
|
|
6.Tiazolidindionok
( Glitazonok)TZD |
troglitazon
roziglitazon AVANDIA
pioglitazon ACTOS
pioglitazon + alogliptin INSRECYNC
|
|
7. Glifozinok SGLT-2 gátlók (nátrium-glükóz kotranszporter-2 gátlók) |
dapaglifozid FORXIGA
dapagliflozin + metformin XIGDUO,
empaglifozin: JARDIANCE
empagliflozin+ metformin SYNJARDY
ertugliflozin STEGLATRO
ertugliflozin+ metformin SEGLUROMET |