Meghatározóak a hormonrendszeri változások, azok időbeli lefutása, mértéke, valamint, hogy milyen a hajhagymák férfi nemi hormonokra (androgénekre) való érzékenysége. A nők ösztrogén hormonjai meghosszabbítják, az androgének lerövidítik a haj növekedési szakaszát. A nőknél a serdülőkor után a petefészek ösztrogén- és progeszteron-termelése a meghatározó, de nagyon kis mennyiségben androgének, tesztoszteron is termelődik a petefészekben és a mellékvesében. A nők nagy részénél a fejen nagyjából egyenletesen ritkul a haj, nem képződnek kopasz foltok, mint a férfiaknál.
A hormonkoncentrációk megváltozása révén okozhat hajhullást a fogamzásgátlók szedésének abbahagyása vagy valamilyen pajzsmirigy-bántalom. A változókor a hajat is érinti. A petefészek működése szabálytalanná válik, majd leáll, s ezzel párhuzamosan az ösztrogén- és progreszteron-termelés is csökken, az androgén hormonok relatív aránya egyértelműen nő. A DHT-re (dihidrotesztoszteron) érzékeny szőrtüszők sorvadásnak indulnak. Ellenszere külsőleges antiandrogén hatású, ösztradiol, illetve kortizon-tartalmú hajszeszes bedörzsölés lehet, vagy alapos kivizsgálás után hormontartalmú gyógyszerek. A terhességi hónapok alatt a haj fényesebb, szebb lesz. Ezt a progeszteron és ösztrogén hatásnak köszönhetik, mely hormonok meghosszabbítják a haj növekedési fázisát.
A hajhagyma gyorsan osztódó sejtjei különösen érzékenyek a szervezetbe vagy a fejbőrre kerülő különböző mérgekre (hajfestés, dauerolás), valamint a tápanyaghiányra. Bizony sok rejtélyes eredetűnek tűnő hajhullásnak lehet okozója a helytelen fogyókúra. Az egészséges hajért a megfelelő táplálkozással tehetjük a legtöbbet. A vitaminok közül bizonyított a folsav, a biotin, a B6- és B12-vitamin jótékony hatása. A B-vitaminok jó forrásai a belsőségek, a sovány és halhúsok. A tesztoszteronból dihidro-tesztoszteronná való átalakulást gátló enzim működéséhez szükséges cink, a szilícium és a vas beviteléről is gondoskodni kell.
frissítés: 2021.09.03