Miről is árulkodnak a körmök ?
Az alábbiakban sorra vettük, hogy az egyes elváltozások milyen hiánybetegségről árulkodnak.
- Szétváló köröm: Alacsony savtermelést jelez.
- A hosszanti vagy kereszt irányban barázdált, törékeny köröm a B-vitaminok hiányáról árulkodik.
- A körömre növő bőr berepedezik, szétválik: C-vitaminból és folsavból lépett fel hiány.
- A kanál alakú, hosszában barázdált köröm vashiányt mutat.
- Ha keresztirányú, fehér sávok tarkítják, több fehérjét kellene fogyasztani!
- Hámló, könnyen törő köröm: általános tápanyaghiányt jelez, azaz komplexebb, teljesebb étkezésre kellene törekedni.
- Fehér foltok vannak a körmön: Cinkben gazdag étrendre lenne szükség.
Sárga szín
A sárgás színt okozhatja körömlakk is, amennyiben alapozó nélkül visszük fel. Ez teljesen ártalmatlan és köröm lenövésével elmúlik, sajnos a lábujjakon természetesen jóval több ideig tart. Ha a köröm teljesen sárga az utalhat máj-, vagy epebajra is. A köröm sárgás elszíneződését gyakran az erős dohányzás okozza, de megfigyelhető néhány körömlakk hatására is. Ugyanakkor bizonyos légúti megbetegedések, mint pl. a krónikus bronchitis és a pikkelysömör is okozhat sárgás elszíneződést a körmökön.
Tudta, hogy a körmön található elváltozások akár teljes képet adhatnak egészségi állapotáról? Fehér foltok itt, rózsaszín pacni ott, apró bőrelváltozás amott. Ezek a jelek mind-mind valamilyen betegségre hívják fel a figyelmet. Önnek milyenek a körmei?
Sárgás vagy szürkés színű köröm
A durva, repedezett, szürke színű körmök többnyire vitamin-, cink- és vashiány jelei. Ilyenkor megfelelő vitamin- és ásványi anyag-pótlásra van szükség. Ha ez nem hoz javulást, mindenképpen ajánlott orvossal kivizsgáltatni az okokat.A körömgomba is okozhat színbeli elváltozást és különböző deformációkat. A körömfelszín megvastagodhat, vagy a gombafertőzés hatására szét is eshet („morzsálékos” köröm). A fertőzött köröm gyakran elveszíti fényét, sárgásan vagy barnásan elszíneződik. Ha baktériumfertőzésről is szó van, még zöldes vagy feketés elszíneződés is kialakulhat.
A körömgombáról

Hámló köröm
Ez esetben a köröm elkezd hámlani úgy, mint a száraz bőr. Ezt okozhatja, ha sokat dolgozunk vízzel, vagy ha érzékenyek vagyunk valamilyen vegyszerre.
Törékeny köröm
Leginkább vitamin- és fehérjehiány okozhatja.
Fehér pöttyök, vonalkák a körmön
Leggyakrabban cink és magnézium hiányra utalnak.
Fekete folt a körmön
Általában erős ütés okozza, a köröm alatti véraláfutást feketés színnek látjuk.
Barna elszíneződés a körmön
A körmöt átszelő barna színű sáv, vagy a köröm alsó részének megbarnulása a vesegyengeség jele lehet. A halvány színű köröm vérszegénységre utalhat, a sötét rózsaszín vérbőséget.. A kékes árnyalatú köröm a gyenge keringés jele, a kék köröm szívzavart mutathat.
Barázdák a körmön
Ha hosszanti irányban barázdált a köröm, akkor az a bél gyengeségét jelezheti, de általában idősebb korra gyakran kialakulhat. A hullámos keresztbarázdák ásványi anyaghiányra utalhatnak (pl. vas), ami például a hiányos táplálkozás vagy a túlzott fogyókúra miatt alakulhat ki.
Kanál alakú köröm
Ez az elváltozás úgy néz ki, hogy a köröm pereme visszafelé hajlik, leginkább a vashiányos vérszegénységre utal, így gondoskodni kell megfelelő mennyiségű vas fogyasztásáról. Lehet születési adottság is, de ha korábban nem észleltük, akkor figyeljünk rá!
Benőtt lábujjköröm
Akkor alakulhat ki, ha a köröm széle behatol az azt körülvevő szövetekbe, ahol gyulladást és fájdalmat okoz. Nemritkán a benőtt körmöt sebészeti úton kell eltávolítani. Megelőzhető, ha helyesen vágjuk a körmünket, és nem vágjuk le túlzottan a köröm sarkait.
Körömleválás

Keresztárkok
A köröm felszínén lévő keresztárkok hormoningadozáskor alakulhatnak ki, illetve bizonyos fertőzések vagy rákellenes gyógyszerek mellékhatásaiként. Más gyógyszerek is (pl. antibiotikumok) okozhatnak körömkárosodást, vagy akár körömleválást is.
Hosszanti barázdák
Összefügghet dehidrációval, azaz a szervezet folyadékhiányával..
Opálos fehér körmök
Az opálos fehér köröm, melytől a körömágy nem látható (ezt nevezi a köznyelv „tejesüveg körömnek”) a jelek egy súlyos májbetegségre (májcirrózisra) hívhatják fel a figyelmet.
Fehér pontok
A fehér harántcsíkok fehérjehiány vagy súlyos fertőzések hatására alakulnak ki. Néha veleszületett keratinképződési zavar miatt jelennek meg hosszanti fehér csíkok a körmön. Gyakran ezeket a fehér foltokat manikőrözés közben szerezzük. Ezek miatt nem kell aggódnunk. A keratinban keletkezõ folytonossági hibák idõvel eltűnnek, attól függően, hogy milyen gyorsan nő körmünk.
Kanálköröm
Az ún. „kanálkörmöt”, azaz a behorpadt körömfelszínt, vitamin- és vashiány okozhatja. Az ok lehet a Raynaud-szindróma is, mely a kéz- és lábujjak akadályozott vérellátásával jár.
2021.01.28