Fülzúgás
A fülzúgáskor (tinnitus) olyan hangot hallanak az érintettek, amely nem külső forrásból ered.
![]() |
Fülzúgást okozhatnak
A leggyakoribb oka lehet a fülzúgásnak, fülcsengésnek és a szédülésnek az éhség alacsony vérnyomás, illetve az alacsony vércukorszint. Az éhség, a vérszegénység és az alacsony vérnyomás azért okozhat fülzúgást és szédülést, mert az agy átmenetileg nem jut elegendő oxigénhez és cukorhoz. A hátterében sok egyéb lehet még: koponya- és agysérülések, anyagcsere-betegségek, magas vérnyomás, nyaki gerincmeszesedés, fertőzések, fogászati problémák. A túlzott alkohol-, kávé-, nikotinfogyasztás is okozhatja. Középfülgyulladás, fülkürthurut, fülzsír okozta dugulás szintén kiválthatja. Rohamokban jelentkező fülzúgást, fülsípolást és szédülést okozhat a hallóideg gyulladása, amely általában vírusos eredetű. A Sclerosis multiplex esetében a fülzúgás az első tünet lehet. Ugyancsak fülzúgást, fülcsengést eredményezhet a cink és egyes vitaminok hiánya.
A magas lázas állapot is fülzúgást eredményezhet. A mozgásszervi elváltozások közül különösen a nyaki gerincoszlop, a nyak- vállizmok területén az izmok tónusa hozhat létre fülzúgást és fülsípolást.
![]() |
![]() |
GinkoPrim MAX tabletta | Ginkgo Biloba Forte |
A szervezet folyadék tereinek savanyú irányba való eltolódása toxikus hatással lehet a belsőfül hangérzékelő sejtjeire, a szőrsejtekre és ezek károsodását, érzékenységfokozódását hozhatják létre. A legismertebb - fülzúgással, fülcsengéssel és szédüléssel járó - betegség a Méniére-betegség. Annyit tudni, hogy az ún. labirintus kitágul, a benne lévő folyadék felszaporodik, és ez okozza a panaszokat.
A Méniére betegség jellemző tünete a rohamokban jelentkező szédülés, hallásromlásés fülzúgás.
Gyógyszerek egész sora tartalmaz olyan hatóanyagokat, melyek veszélyesek lehetnek a hallószervre nézve, és fülzúgást okozhatnak. A felsorolt gyógyszerek okozta fülzúgás általában csak nagyobb dózis hatására alakul ki, és nem maradandó - a gyógyszer elhagyásával abbamarad.
Diuretikumok: ezeket a vízhajtó szereket az orvos rendszerint magas vérnyomás vagy a szöveti folyadék felgyülemlése - ödéma - esetén írja fel.
Aminoglikozidok: súlyos fertőzések elleni antibiotikumok.
Acetilsav: az aszpirin hatóanyaga, sok fájdalomcsillapítóban előfordul.
Diclofenac: mozgásszervi fájdalmak enyhítésére szolgál, gyulladáscsökkentő hatású is.
Carbamazepin: epilepszia elleni gyógyszer, melyet tinnitussal járó neurológiai betegségekben is adnak, azonban paradox módon maga is tinnitust okozhat.
Diagnózis felállítása
A fülzúgás diagnózisának felállítása, a fej és a nyak együttes vizsgálatát magában foglaló fül-orr gégészeti vizsgálat során történik. Az orvos ilyenkor megvizsgálja a hallójáratot és a dobhártyát, nem áll-e fülzsír, fertőzés vagy valamilyen alaki eltérés a panaszok hátterében. Esetleg sztetoszkóppal ráhallgat a nyaki nagy erekre.
Fülzúgás esetén feltétlenül forduljunk fül-orr-gégészhez, aki megállapítja a fülcsengés és fülzúgás okát! A recept nélkül kapható selyemfenyő( ginkgo biloba) kivonatokat is csakis az orvosi konzultációt követően kezdjék el szedni, mert ezek csak egy bizonyos okát orvosolják a fülzúgásoknak.
Ginkgo kivonatot tartalmazó termékek
Amennyiben további kérdésük van, tárcsázhatják az országos tinnitus információs vonalat:
(06-1)-410-8811
frissítve:2021.10.05
Súly: | 0 g |