Magas vérnyomás
A már kialakult magasvérnyomás kezelése orvosi feladat, de az egyén is nagyon sokat
tehet a betegsége érdekében az életmód változtatásával. Ebbe beletartozik a mozgás, és az étkezés meg változtatása a korábbiakhoz képest. A magas vérnyomás, a szív és az erek következményes betegsége. A szív és erek egészségi állapotát egészséges életmóddal könnyebb megelőzni, ill. a kor előrehaladtával járó állapotot fenntartani, mint a már kialakult kóros értékeket befolyásolni.
A szív a vérkeringés központjában elhelyezkedő izmos pumpa, amely percenként hatvan-nyolcvanszor összehúzódva tartja fenn a vérkeringést. Működése biztosítja a test különböző részeinek vérellátását. A szív fő funkciója, hogy mozgásba hozza vért, ami oxigénnel és tápanyagokkal látja el szervezetünk összes sejtjét, ill. elszállítja az élettani funkcióik során keletkezett anyagcseretermékeket. Attól függően, hogy nyugalomban vagyunk-e vagy fizikai munkát végzünk, a testnek különböző mennyiségű vérre van szüksége. A szervezetünk különböző igényeihez való alkalmazkodás érdekében a szívösszehúzódások gyakorisága és ereje, valamint a vérerek átmérője nagymértékben képes megváltozni. A szívelégtelenség diagnózisa azt jelenti, hogy a szív már nem képes elegendő vérmennyiséget biztosítani a szervek és szövetek oxigén- és tápanyagellátásához.
A vérnyomást a keringő vér mennyisége, a rendszert alkotó erek átmérője és a szív által végzett összehúzódások ereje határozza meg. A súlyos folyadékvesztés, pl. vérzés, kiszáradás, csökkent felvétel a szabályozó mechanizmusok nélkül vérnyomáseséshez vezetne.
Vérnyomásesésre a szervezet az erek szűkítésével, a szív többszöri összehúzódásával és az összehúzódások erejének növelésével válaszol.
Ha a vérnyomás emelkedik, bizonyos perifériás erekben található receptorok érzékelik ezt, és a fentiekkel ellentétes folyamatok indulnak el. Ha a szabályozó rendszer összes szereplője jól működik, akkor nem alakul ki probléma. Ez egy nagyon komlex rendszer, s bárhol történik hibásodás, az megmutatkozik a vérnyomás értékében.
Nagyon fontos tudnunk, hogy a magas vérnyomásban szenvedő betegek jelentős része semmiféle panaszt nem érez, még akkor sem, mikor már az egyes szerveket az emelkedett vérnyomás jelentősen károsította (szívelégtelenség, angina, infarktus, perifériás érbetegség, agyvérzés, agyi leépülés, veseelégtelenség, látászavarok).
Tünetei: fejfájás, látászavar, orrvérzés, megszédülés,alvási légzéskimaradás, mozgásra jelentkező nehézlégzés,tarkótájéki lüktető fájdalom, fáradékonyság,átmeneti beszédzavar, látászavar, látótérkiesés, éjszakai gyakori pisilés.
Szívelégtelenség
kialakulása
A magas vérnyomás tartós fennállása jelentős teher a szív számára. A teher leküzdése érdekében a szervezet növeli a szívizom tömegét. A megnövekedett izomzattal nem arányos az érellátás (koszorúerek) és különösen terhelésre nehézlégzés alakul ki. Sokszor onnan veszi észre a beteg, hogy valami nincs rendben, hogy nem bírja a kis terhelést sem, nem tud lépcsőzni. Hamar elfárad és nehéz a légzése. A hypertonia az esetek kb. 90%-ában ismeretlen eredetű, azaz a vérnyomás emelkedésnek nincsen kimutatható oka.
A hypertoniát elősegítő rizikófaktorok
- -családban előforduló magas vérnyomás
- -túlsúly (elsősorban hasi elhízás)
- -túlzott konyhasó használat
- -túlzott alkoholfogyasztás, dohányzás
- -fizikai mozgás hiánya
A megbetegedések kis százalékának másodlagos hypertoniája van, amely valamely szerv vagy szervrendszer kóros elváltozásának a következménye. A rizikófaktorok számának csökkentése, mind a megelőzésben, mind a már fennálló magas vérnyomás betegségben nagyon fontos lépés. A koleszterinbevitel csökkentése, célszerű 300 mg/nap alá korlátozni a bevitelt.
Összefoglalónk az érelmeszesedésről
A kor előrehaladtával bizonyos okok miatt az erek fala egyre rugalmatlanabbá válik és ezáltal romlik az adott szerv oxigénellátása, aztán hirtelen vérnyomás emelkedésre megrepedhet. Az érelmeszesedés a szervezetben bárhol bekövetkezhet, a jelentkező tünetek attól függnek, hogy melyik artériát szűkíti a meszes plakk.
Nátrium: amennyiben magas vérnyomás nem áll fenn, akkor az egészséges táplálkozásra vonatkozó nátriumbevitel, azaz 2000 mg/nap az átlagos. Irodalmi adatok szerint a nátriumbevitel korlátozása és a vérnyomás csökkentése között egyértelmű korreláció mutatható ki. A nátriumbevitel javasolt korlátozása 1500 mg/nap, amely kb. 4 gramm konyhasónak felel meg.
Kalcium: A napi 1000 mg kalciumbevitel csökkentheti a vérnyomást, a magnéziumbevitel változtatása nem befolyásolja azt. Az étrend optimális kalciumtartalma 800-1000 mg/nap, magnéziumtartalma 350 mg/nap.
Termékeink keringési és szív problémákra!
Omega zsírsavak
Számos betegség okozója lehet az Omega-3 zsírsav hiány, illetve az egészségtelen irányba eltolódott Omega-3: Omega-6 arány, melyet az egészségtelen táplálkozás okoz.A helyes arány visszaállításához Omega-3 zsírokban gazdag táplálékokkal kellene kiegészíteni az étrendünket.
Fokhagyma és medvehagyma kivonatok
A fokhagyma antibakteriális és antimikotikus (gombaellenes) hatása révén légúti megbetegedések és a Candida albicans okozta fertőzések kezelésében használatos. Továbbá tágítja az ereket is. Rendszeres, kúraszerű alkalmazása csökkenti a vér káros LDL-koleszterin-szintjét, antioxidánsként serkenti az immunrendszert, véralvadásgátló- és vérnyomáscsökkentő. Főbb hatásai közé sorolandó még az antibiotikus (antibakteriális), nyálkaoldó hatás. A népi gyógyászatban meghűléses betegségeket is gyógyítanak vele. A fokhagyma baktérium ölő hatásának köszönhetően tisztítja a szervezetet. Enyhíti a menstruációs görcsöket.
A medvehagyma kedvezően hat a gyomorra, a bélrendszerre, krónikus hasmenés és szorulás ellen jó hatású, a szédülést, fejfájást enyhíti, a magas vérnyomást csökkenti, tisztítja a vesét és a húgyhólyagot, elősegíti a vizelet ürítését, tisztítja a vért. Enyhe vérlemezke- (trombocita-) összecsapódást gátló aktivitással is rendelkezik. Véralvadásgátló szerekkel együtt fogyasztása nem javasolt, mert a vérzés kockázatát fokozza. Ugyanezért nem szabad hagymát enni műtétek előtt, és rendszeres fogyasztása a nem szteroid véralvadásgátlót, gyulladáscsökkentőt szedő betegek számára csak orvosi felügyelettel engedhető meg.
Galagonya kivonatot tartalmazó termékek
A 40 év feletti, keveset mozgó, rendszertelenül táplálkozó, dohányzó, nagy igénybevételnek, erős stresszhatásoknak kitett menedzserek szívműködési zavarainak megelőzésére is kiváló megoldás a naponta fogyasztott galagonyatea.
A galagonya olyan gyógynövény, amely közvetlenül befolyásolja a szívizom munkabírását, tágítja az ereket, javítja a szívizom vérellátását és a szívösszehúzódások erősségét. Ez az erőteljes szíverősítő hatás valószínűleg a benne nagy mennyiségben található vegyületnek, a flavonoidoknak tulajdonítható, amelyek hatékony antioxidánsok. Javítja a szívizom vérellátását és gátolja az anginás rohamokat.
Halolaj kivonat
Növényi szterinek
A növényi szterinek más néven fitoszterinek, hétköznapi élelmiszerekben található vegyületek. Növényi magvakból származó olajok, gabonafélék, gyümölcsök, zöldségek mindegyike tartalmazza, igaz, különböző mennyiségben. Szerkezetük szerint izoprének. Kémiai szerkezetük nagymértékben hasonlít a koleszterinhez, így szerepük a növényekben ahhoz hasonló, mint a koleszteriné az emberben. Vagyis fenntartják a sejtmembrán szerkezetét és funkcióját. Legismertebb növényi szterinek: béta szitoszterin.
Európában az átlagos növényi szterin fogyasztás 150mg. A vegetáriánusoknál ez elérheti az 500mg-t is. Vizsgálatok kimutatták, hogy a napi 2000-3000mg fitoszterin fogyasztás kb 10%-kal csökkenti az LDL koleszterin szintet. A HLD-és triglicerid szint nem változik. Nagyobb mértékű fogyasztással nem érhető el fokozottabb hatás.
frissítve: 2021.08.03
|