Herpesz
A felnőttek mintegy 80%-a hordozza a herpeszvírust.
A legtöbben már csecsemő- vagy kisgyermekkorban megfertőződnek, de ekkor még többnyire nem okoz tüneteket. Az ajakherpeszt a herpes simplex vírus (HSV1) okozza, amely az első fertőzés után az idegsejtekbe vándorol, ahova már nem terjed ki az immunrendszerünk védekező hatása.
Az ajakherpesz tünetei
A bőr felszínére jutott vírusok elszaporodnak, és az alsó, felső ajkak, a szájzug és az orr környékén kezdetben égő, bizsergő,
fájó vagy viszkető érzést, később kifekélyesedő apró
hólyagocskákat okoznak, melyek 8-10 napon belül leszáradnak, barnás színű pörkökké alakulnak, és végül hegmentesen leválnak.
Attól függően, hogy mennyire gyengült le az immunrendszer, egyéb tünetek is előfordulhatnak, mint levertség, láz, nyirokcsomó-duzzanat, időnként gerinc- vagy derékfájdalom, súlyos esetben pedig akár agyvelő- vagy agyhártyagyulladás is. A herpeszvírus okozhat szaru- és kötőhártya-gyulladást is a szemen.
A herpesz kiújulását elősegíti, ha a szervezet valamilyen oknál fogva legyengül. Például fáradtság, kimerültség, stressz vagy lelki problémák, láz, gyomorrontás, epehólyag gyulladás, fogászati kezelés, erős ultraibolya sugárzás, terhesség és menstruáció esetén. Az ajakherpesz a kiújulástól egészen a gyógyulás végéig fertőz.
Többfajta herpeszvírus ismert az ajakherpesz kórokozóján kívül. Herpeszvírus okozza a bárányhimlőt és az övsömört. Ugyancsak herpeszvírus okozza a nemi szervek környékén megjelenő, nemi úton terjedő igen veszélyes genitális herpeszt.
A herpesz tünetek maguktól is elmúlnak, s bár a vírusokat elpusztítani nem lehet, de szaporodásuk visszaszorítható, így felgyorsul a gyógyulás, és enyhül a kellemetlen érzés.
A L-lizin C bizonyítottan Herpesz-Stop hatású. Vizsgálatok bizonyították hogy a herpeszvírus okozta megbetegedéseknél mint pl. övsömör, bárányhimlő,HSV1 vagy a nemi herpesznél is nagyon hatékonyan veszi fel a harcot a betegséggel. A hólyagok kaparása, piszkálása a fertőzés továbbterjedését okozhatja, és fennáll a hegesedés veszélye is.
Sok esetben elkerülhető a herpesz kiújulása,
ha már a tünetek előjeleit érezve (pl. viszketés, bizsergés, égő érzés) teszünk ellene, például ha aciklovír hatóanyag-tartalmú kenőccsel bekenjük.
Ehhez fültisztító pálcikát használjunk, nehogy ujjunkkal tovább vigyük a fertőzést. Az apró hólyagok leszárítása hatékonyan elérhető infralámpával, különféle szárító krémekkel és gyógynövényes ecsetelőkkel (pl. grépfrútmagcsepp, citromfűolaj, eukaliptusz).
Ha túl gyakran, és túl sok helyen jelentkeznek a herpeszes bőrtünetek,
orvoshoz kell fordulni, ahol leginkább a legyengült immunrendszer okát kutatják. Súlyosabb esetekben vírusellenes (Aciclovir), illetve immunerősítő (Isoprinosine) tablettákat írnak fel. Ez utóbbi a szervezet védekező rendszerének erősítésével gátolja a herpesz kiújulását.
A Herpifix működése egy teljesen új elven alapul: a bőr pH értékének csökkentésén. A kezelés hatására a herpesz vírus azonnal visszahúzódik és az ajakherpesz nem jelenik meg. Ez a hatás bármiféle vegyszer vagy krém használata nélkül érhető el.
Számos embernél a napsütés vagy a láz hozza ki a hólyagokat. Az első tünetek jelentkezésekor elkezdett homeopátiás szer megakadályozza, hogy teljesen "kivirágozzunk", vagy a kialakult herpesz gyógyulását gyorsítja.
Amikor a száj feszül, viszket, de hólyagok még nem jelentek meg. Sokszor megakadályozza a bőrtünetek kialakulását.
Homeopátiás kezelés
Echinacea CH5 (az immunrendszer erősítésére napi 2x5 golyócska)
+
Rhus toxicodendron 9CH
Apis mellificata 15CH
(5 golyócska mindkttőből óránként)
+
sárgás, pörkös, genny tartalmú hólyagocskák esetén
Cantharis 9CH
(napi 4x5 golyócska, javulásig)
A nemi szervek herpesze
(herpesz genitális)
A herpesz genitális a nemi szervek, a végbélnyílás körüli bőr és a környező területek nemi úton terjedő betegsége, amelyet a herpesz szimplex vírus okoz.
A herpesz szimplex vírusnak két alfaja van, a HSV-1 és a HSV-2. Az utóbbi általában nemi úton terjed, az előbbi pedig a száj fertőzését okozza, azonban mindkét típus érintheti a nemi szerveket, a
végbélnyílás körüli bőrt, de a test egyéb részeire is ráterjedhet.
Tünetek
A kezdeti elváltozás a fertőződést követő 4-7. napon alakul ki. Viszketés, égő fájdalom és érzékenység képezik az első tüneteket. Ezután egy kis vörös folt jelenik meg, amit apró fájdalmas hólyagocskák követnek. Azok kifakadnak , összeolvadnak, fekélyeket hoznak létre. A fájdalmas fekélyek néhány nap alatt pörkösödnek. Fájdalom léphet fel vizeléskor és járáskor. A fekélyek 10 nap múlva, hegesedéssel gyógyulhatnak. A lágyéki nyirokcsomók enyhén megnagyobbodnak és érzékennyé válnak. Férfiakban a hólyagok és fekélyek a hímvessző bármely részén kialakulhatnak. Nőknél a hólyagok a külső nemi szerveken, a hüvelyben és környezetében és a méhnyakon is kialakulhatnak.
A tünetek többnyire ugyanott, vagy a szomszédos területeken alakulnak ki, mivel a vírus a medence környéki idegekben lappang, innen tör elő újabb bőrfertőzést létrehozva. A HSV-2 könnyebben képes újra aktiválódni ezekben az idegekben. A HSV-1 jobban reaktiválódik az arcidegekben, lázhólyagokat vagy herpesz labiálist okozva (ajakherpesz). Végső soron mindkét vírus képes megbetegíteni mindkét területet.
Övsömör (Herpes zooster) Az övsömör fájdalommal és leggyakrabban a törzs, ritkán az arc fél oldalán, övszerűen elhelyezkedő bőrkiütéssel (innen a név) járó vírusbetegség. A herpes zooster vagy övsömör kórokozója a Varicella zooster vírus. Ugyanez a vírus okozza a bárányhimlőt, amit a legtöbb ember még gyermekkorában átvészel. A bárányhimlő után a vírus nyugalmi állapotban az idegsejtekben marad.
Az övsömör kialakulása
A vírus újra aktiválódása (később az élet folyamán,
egy lehetséges kiváltó tényező hatására) váltja ki az övsömört. Ilyen kiváltó tényező a kor is, vagyis a kor előrehaladtával nő az övsömörös megbetegedés lehetősége. Miután a vírus újra aktiválódott, az ideg mentén a bőr irányába vándorol. Ennek első jele gyakran intenzív fájdalom, ami az ideg vonalát követi. Néhány nappal a fájdalom kezdete után jelenik meg a kiütés. A fájdalom milyensége egyénenként igen változó lehet. A bőrterület az érintett ideg mentén nagyon érzékennyé válik és a
betegek égő, nyilalló, szúró érzésről panaszkodnak.
A fájdalom lehet folyamatos, jelentkezhet szakaszokban is. Lehet mélyen vagy akár a bőr felszínéhez közel jelentkező érzés.
Vannak, akiknél csupán kis kényelmetlenséget okoz és vannak, akiknél az elviselhetetlenségig fokozódik. 2-3 napon belül láthatóvá válik a kiütés, ami hólyagokból áll. A törzs a leggyakrabban érintett terület, de az arc egyik oldala vagy ritkán az egyik szem is megbetegedhet. Míg a bárányhimlő az egész testre kiterjed, az övsömör általában csak a bőr bizonyos területét érinti. Kb. 7 napon keresztül jelennek meg az újabb hólyagcsoportok.
Kb. 10 nap után ezek beszáradnak, pörk képződik majd meggyógyulnak. A hólyagcsoportok hullámokban jelentkeznek, így néhány már gyógyult, amikor újabbak tűnnek elő. Egyéb tünetek is jelentkezhetnek, pl. tipikus „influenzás”
tünetek, láz, fejfájás, gyomorrontás előfordulhat.
Ezek a tünetek gyakoribbak fiatal betegeknél.
A kiütés 2-3 hét alatt gyógyul meg, és a fájdalom vele együtt elmúlik.
A terápia során elsősorban a gyorsan megkezdett belsőleg adott gyógyszeres kezelést kell említeni, amely az övsömör súlyosságát lényegesen csökkentheti, a tüneteket minimálissá teheti és a gyógyulást felgyorsíthatja.
Egyéb szájproblémák
Termékeink herpeszre
frissítve: 2021.07.27
|