Gyomorfekély
A táplálék a nyelőcsövön keresztül jut a gyomorba, de előzőleg egy záróizomnak el kell ernyednie az áthaladás idejére. Ez a körkörös záróizom az étkezések közötti időszakban zárva van. A táplálék megemésztéséhez sósavra és emésztőenzimekre van szükség, melyek gyomormozgások következtében keverednek a bekerült táplálékkal. Számos probléma adódik abból, ha a záróizom működése nem megfelelő. Ekkor ugyanis a savas gyomortartalom visszakerülhet a nyelőcső alsó szakaszába és ott károsítja (a nem sósavhoz szokott) nyelőcső nyálkahártyát, gyulladást okozva. Ha a visszaáramlás tartósan fennáll, akkor alakul ki a reflux betegség, melynek a legjellemzőbb tünete az égő, maró érzés a szegycsont mögött.
A panaszok fekvő helyzetben a legkifejezettebbek. De gyakoriak a kísérő tünetek is, a fogínygyulladás, rekedtség, gégegyulladás, fülfájás, köhögés, mellkasi fájdalom. A tünetek hamar, étkezés után 1 órán belül jelentkeznek. A nyálkahártya károsodását okozhatja a túlzott savtermelés, illetve a gyomortartalomnak a gyomorban való hosszabb tartózkodási ideje. Továbbá létezik egy Helicobacter pylori nevű baktérium, melyet szintén felelőssé tesznek a fekély kialakulásáért. Kapható teszcsík a baktérium kimutatásához. Bizonyos gyógyszerek szedése szintén károsíthatja (főként tartósan és nagy adagban szedve) a gyomornyálkahártya felszínét (ilyenek például a recept nélkül is kapható fájdalomcsillapító szerek). Nem közvetlenül károsítanak, mint ahogyan ezt sokan gondolják, hanem szedésük következtében meggyengül a gyomornyálkahártya felszíne, és a gyomorban a védő nyák termelődése. Ez a nyák védi közvetlenül a nyálkahártya felszínét az agresszív tényezőktől. Helicobacter pylori teszt A teszt elvégezhetõ szérummal, plazmával vagy vérrel. Ezt a baktériumot teszik felelőssé (részben) a gyomorfekély kialakulásában. Az immunrendszer a Helicobacter Pylori baktérium gyomor nyálkahártyán való jelenlétére egy antitestet termel. Ezek az antitestek felismerik a vérkeringésben lévő kórokozókat, és rájuk tapadnak. A Helicobacter Pylori gyorsteszt ezeket az antitesteket ismeri fel, és ezáltal kimutatja a baktérium jelenlétét.
A túlzott alkoholfogyasztás, a szénsavas italok, a koffein, a zsíros fűszeres ételek, rendszertelen étkezés, dohányzás, túlzott és indokolatlan fájdalomcsillapítók használata mind rontják az egyébként alkalmazott gyógyszeres kezelés hatásosságát. A gyomorégésre használatos savkötők ideiglenesen megszüntetik a kellemetlen panaszokat, de nem gyógyítják meg. A savlekötők a gyomortartalom sósav tartalmát közömbösítve hatnak. Fontos a bevételének időpontja, ugyanis, ha már akkor beveszik mikor még folyik a gyomorban a tápanyagbontás, akkor a szükséges sósavat is megkötve, emésztési problémát okozunk. Ha eszünk, mindenképp várni kell 1,5 órát, hogy csak azt a sósavmennyiséget közömbösítsük, amitől szenvedünk, ami már csak feleslegben termelődik.
Gyomorfekély, gyomorégésre ható gyógyszerek!
A fekélybetegség kezelésére a savközömbösítőkön kívül más gyógyszercsoportok is vannak. Hatásuk nem az elválasztott sav közömbösítése, hanem a savtermelés gátlása. Recept nélküli formája is van:
Létezett egy gyógyszercsoport, mely nem savközömbösítő, és nem is savelválasztást gátló módon hatott, mégis jelentős volt a fekélygyógyítás terén. A kifekélyesedett gyomornyálkahártyát vonta be, és alatta gyógyulhatott a fekélyesedett rész, sajnos megszűnt a gyártása ( venter, alusulin). Éhgyomorra bevéve hozzátapadnak a fekélyes terület alapjaihoz. Ezáltal a sav és az emésztőenzim nem érintkezhet tovább a hámhiányos területtel. A fájdalom és az égő maró fájdalom elmarad. Emellett a védett terület alatt megkezdődhet a seb gyógyulása is, mely egyébként a folyamatos irritálás miatt nem történne meg. Vannak gyógyszerek melyek a lelassult gyomormozgását befolyásolják. Ezáltal a savas gyomortartalom nem tartózkodhat túl sok ideig a meggyengült nyálkahártyával borított gyomorban. A rohanás, a stressz a gyomor mozgását lassítja. A betegség diagnosztizálására a gyomortükrözést használják. Egy vékony csövet juttatnak a nyelőcsövön át a gyomorba, és ott szövettani mintavételezés mellett optikai képet kaphatnak a nyálkahártya állapotáról.
frissítve: 2022.08.27 |
Súly: | 1 g |