A közönséges szemölcsök bőrünkön egy humán papilloma vírus nevű (HPV) kórokozó fertőzése révén alakulnak ki. A vírusos szemölcsöket okozó vírus a bőrbe apró sérüléseken jut be, ahol a hámban szaporodik. A szemölcsök gyakoribbak azokban, akiknek az immunrendszere még fejletlen (gyermekek) vagy valamilyen okból gyenge. A fertőzés emberről emberre, érintkezés révén terjed. A vírus a bőr sejtjeit, a keratinocytákat fertőzi meg. A különböző vírus altípusok más-más bőrtünetet okoznak.
Közönséges szemölcs: kézen kialakuló, barna vagy piszkosbarna, elszarusodott, szurkált felszínű, néhány mm átmérőjű, a bőrből kiemelkedő, panaszt ritkán okozó, változó számú csomó.
Talpi szemölcs: a lábujjakon, a lábfejen, a talpon, különböző nagyságú, barnás, a terhelés miatt a bőrbe süppedő, gyakran fájdalmas csomók, az egymáshoz közeli szemölcsök egymásba olvadva nagy, egybefüggő felületet képezhetnek.
Futószemölcs: gyerekek, ill. fiatal nők arcán, hölgyek lábszárán, férfiak szakállában előforduló, 1-2 mm átmérőjű, lapos, bőrszínű vagy halványbarna, gyorsan szaporodó csomók.
A nemi szervi vírusos szemölcs (Condyloma acuminatum) a nemi szervek bőrén, ill. nyálkahártyáján, a végbélnyílás környékén alakul ki. A condyloma fájdalmatlan, puha, laposan vagy karfiolszerűen kiemelkedő, bőrszínű, száma és nagysága változó.
Az uszodaszemölcs a leggyakoribb a 10 éves kor alatti gyermekeknél.
A szemölcs 1-8 mm nagyságú, közepén apró horpadás látható.
Az uszodaszemölcs csoportosan fordul elő a törzsön, a hónaljban, a felkaron, a könyökön, a combokon, a fenék részen, vagy a térdhajlatban.
Kellemetlen elváltozás, gyakran okoz irritációt, viszketést.
Lógó szemölcs
(Verruca filiformes)
A lógó szemölcsök, hosszúkás, szálas, sokszor ecsetfejszerű, fehéres vagy bőrszínű kinövések. Főleg az arcon, a nyakon, az ajkak környékén, a szemhéjon, az állon és a homlokon alakulnak ki. Nagyon könnyen terjednek, elég hozzá a fertőzött személyt megérinteni, és egyik testfelületről a másikra is átvihető.
- általában az arcon, nyakon, szemhéjakon, valamint a hajlatok (hónalj) vékony bőrén jelentkezik: apró, vékony, halványbarna szarunövedék
A lógó szemölcsök, hosszúkás, szálas, sokszor ecsetfejszerű, fehéres vagy bőrszínű kinövések. Főleg az arcon, a nyakon, az ajkak környékén, a szemhéjon, az állon és a homlokon alakulnak ki. Nagyon könnyen terjednek, elég hozzá a fertőzött személyt megérinteni, és egyik testfelületről a másikra is átvihető. Mivel érzékeny testfelületeken alakul ki, csak orvos távolíthatja el őket.
A lógó szemölcsök, hosszúkás, szálas, sokszor ecsetfejszerű, fehéres vagy bőrszínű kinövések. Főleg az arcon, a nyakon, az ajkak környékén, a szemhéjon, az állon és a homlokon alakulnak ki. Nagyon könnyen terjednek, elég hozzá a fertőzött személyt megérinteni, és egyik testfelületről a másikra is átvihető.
contagiosum). Az INFECTODELL oldat feloldja a vírussal fertőzött sejteket, egy védekezési reakciót indít el a bőrben, mely a molluscumok gyógyulásához vezet. A kezelés következtében egy kis felületen fájdalommentes gyulladás jön létre, A gyulladás megszűnését követően a molluscum is gyógyul, Kérjük, ne felejtse el: az INFECTODELL oldat nem alkalmas minden típusú szemölcs (Verrucae) kezelésére, Amennyiben nem biztos, hogy Önnek vagy gyermekének milyen típusú szemölcse van, az INFECTODELL kezelés megkezdése előtt kérdezze meg kezelőorvosát.
Hogyan néz ki a moIluscum?
Körülbelül 2-5 mm nagyságú, a bőrből kiemelkedő göböcskék, melyek többnyire halmozottan jelentkeznek. Bőrszínűek vagy pirosas, fénylő illetve gyöngyözően csillámló felületűek, Közepükben gyakran tűszúráshoz hasonló behúzódás található.
A HPV fertőzés nagyon gyakori. Emberről emberre terjed.
Nagyobb méretű verrucák tömegesen alakulhatnak ki olyankor, amikor az immunrendszer legyengült, például ún. immunszupresszáns gyógyszerek szedése vagy HIV-fertőzés miatt. A közönséges szemölcs legtöbbször az ujjakon, végtagokon alakul ki. Ha egy már megjelent, akkor általában a későbbiekben több is kialakul.
Verruca vulgaris kialakulhat a talpon is, ilyenkor a bőr mélyebb rétegei felé
Az arcon kialakuló verrucák aprók, vékony, kocsányos bőrszínű vagy halványbarna, végükön ecsetszerű növedékek Gyakran kiterjedtté válnak a borotválkozás következtében.
A condyloma acuminatum (magyarul hegyes függöly, kakastarély) szintén nagyon gyakori. Férfi és női nemi szerveken, a húgycső és végbélnyílás körül jelennek meg a jellegzetes 2-3 mm-es tünetek. Szexuális kontaktus útján terjed.
Az uszodaszemölcs a leggyakoribb a 10 éves koralatti gyermekeknél. A szemölcs 1-8 mm nagyságú, közepén apró horpadás látható. Az uszodaszemölcs csoportosan fordul elő a törzsön, a hónaljban, a felkaron, a könyökön, a combokon, a fenék részen, vagy a térdhajlatban. Kellemetlen elváltozás, gyakran okoz irritációt, viszketést. A gyerekek gyakran vakargatják, ezzel elősegítik a tovább fertőzést, és a hegesedést.
Biokémiailag számos típusát különítik el, melyek különböző kórképeket hoznak létre. A fertőzések lappangási ideje hosszú, általában 4 hét - 8 hónap. Az egyes HPV vírusok között vannak olyanok is, melyek a hámsejtekben rosszindulatú elfajulást váltanak ki. Ennek késői következménye laphámrák lehet. Ebből a szempontból kiemelt jelentősége van a nemi szervek papillómáit okozó HPV 16-nak és 18-nak. Azoknál a nőknél, akiknek a méhnyak-nyálkahártyája HPV 16-tal fertőzött, nagyobb a méhnyakrák kialakulásának kockázata. A fertőzés emberről emberre testi kontaktus útján jön létre, de tárgyakkal is lehetséges.
Tünetek A szemölcs oldalról megnyomva okoz fájdalmat, a tyúkszem pedig alulról nyomva okoz fájdalmat.
A szemölcsök általában bőrszínű, fehéres, változatos méretű lapos, vagy bőrből kiemelkedő, olykor hegyes elváltozások, melyek megtalálhatóak csoportosan, vagy elszórtan, akár önállóan is.
A közönséges szemölcsökkel ritkán fordulnak orvoshoz, megjelenésük annyira jellegzetes. A gyorsan terjedő, nemi szerveken kialakuló tüneteket nőgyógyászaton, bőrgyógyászaton vizsgálva állítják fel a diagnózist.
A szemölcsök esetén is hasznos felkeresni terápiás tanács céljából a bőrgyógyászt, a fertőzés növekedésének, terjedésének megelőzése érdekében. A szemölcsök irritálhatják a bőrt, így a folyamatos vakargatás miatt mikrosérülések keletkezhetnek, melyen keresztül a mélybe juthatnak a leszakadt vírussal fertőzött sejtek, előidézve azok megtelepedését és elterjedését.(pl.kúszószemölcs).
A kezelés megkezdése előtt a szemölcs körüli egészséges bőrfelületet kenje be vastagon jól tapadó, viszkózus kenőccsel (például vazelinnel vagy cinkpasztával), hogy megvédjük az Acetocaustin maró hatásától. Ezt követően az applikátorral vigyen fel egy kis mennyiségű Acetocaustint a szemölcs felületére és hagyja megszáradni. Egy hét alatt a szemölcs felső felülete feloldódik és a keletkező var egy tapasz segítségével könnyen eltávolítható. A készítmény csak a szemölcs felső rétegét oldja, így előfordulhat, hogy a kezelést meg kell ismételni – amíg a szemölcs teljesen el nem múlik.
Hatóanyagok
A szaruoldó ecsetelők tartalmazhatnak szalicilsavat( Scholl, Wartner),
triklórecetsavat( Acetocaustin), almasavat vagy citromsavat(Egaver), kálium hidroxidot (Infectodell), feloldja a vírussal fertőzött sejteket, mely immunreakciót indít el a bőrben, majd gyulladáshoz majd gyógyuláshoz vezet. Az elhalt felső részt naponta kíméletesen kell eltávolítani erre a célra szánt fertőtlenített eszközökkel. A dimetikon (Byewart), szilikonolaja lágyítja a bőrt, légáteresztő réteget hoz létre a szemölcs felszínén, majd az illóolajok ill gyógynövénykivonatok mélyre jutva elölik a vírust. Az alfa interferont (Egifeon gél)tartalmazó gél speciális vírusellenanyagot tartalmaz a szemölcsvírus ellen, így megakadályozza a vírus szaporodását.
Vérehulló fecskefű alkoholos kivonata fehérjeoldó enzimeket tartalmaz.
Hatékonyak a tuja tinktúra, vagy egyes zöldségekből kivont indol 3-karbinol hatóanyagokat tartalmazó kapszulák szájon át fogyasztva.
Fagyasztás. A fagyasztás okozhat átmeneti kisebb fájdalmat, szúró érzést, kifehéredést. A sejtosztódást gátló ecsetelők kizárólag recepre kaphatóak
Verrumal, Verramed.
A vírusos szemölcsök hajlamosak maguktól, heg hátrahagyása nélkül meggyógyulni.
Egyik fontos összetevője a dimetikon, mely védőréteget képez a szemölcsön, puhává és rugalmassá teszi a bőrt, és elősegíti, hogy a krémben lévő különböző illóolaj összetevők a lehető leghatékonyabban fejtsék ki hatásukat. Ezek az illóolajok szabályozzák a bőr nedvességtartalmát, csökkentik a fertőzés okozta bőrirritációt, tisztító és fertőtlenítő hatásúak. Elősegítik a jó vérellátást, serkentik a bőr regenerációját és gátolják a sebhelyek kialakulását.
Előfordul, hogy begyulladnak, és a szervezet immunológiai reakciója következményeként eltűnnek. Kezelni azért szükséges, mert fertőző hajlamuk igen nagy. A számos kezelési lehetőség közül olyat kell választani, ami a legkisebb károsodást okozza az adott területen a környező ép bőrben. Elterjedt a fagyasztásos kezelési eljárás, mely gyors és hatékony, kevés fájdalommal járó módszer. A szemölcsök helyén a fagyasztást követően hólyag képződik, mely sterilen megnyitva néhány nap alatt gyógyul. Szükség lehet 2-3 alkalommal a kezelés ismétlésére.
Helyi érzéstelenítésben sebészileg eltávolíthatóak. A sebészeti módszerrel azonban elég nagy az esély arra, hogy az eltávolítás túl felületes (ilyenkor a szemölcs kiújul), vagy túl mély (ekkor heg képződik).
Ecsetelő (ún. keratolítikus, azaz a szemölcsöt alkotó keratint oldó) kezelésre alkalmas készítmény számos gyógyszertárban, drogériában kapható, általában maró hatású oldattal lehetséges. Leggyakrabban a szalicilsavat használják. Az arcon, nemi szerven lévő elváltozások esetében korlátozottan használható. A kezelés előtt mindig kérjük ki bőrgyógyász véleményét, és kérjünk tanácsot a helyes használathoz. A szemölcs elhalt, felső részét naponta kíméletesen el kell távolítani, természetesen ebben a folyamatban csak erre a célra szánt, lehetőség szerint fertőtlenített eszközöket (ollót, reszelőt) használhatunk.
Hasonló eljárást igényel a kezelés sejtosztódást gátló anyag (citosztatikum) tartalmú ecsetelő alkalmazásakor. Ezeket a készítményeket csak orvosi javaslatra (recept kötelesek) használhatjuk. Terhesség alatt nem alkalmasak a kezelésre.
Az immunrendszer működését serkentő gyógyszerek hatása mérsékelt, hosszú ideig szedve azonban a szemölcsök újraképződését megelőzhetik. A nemi szervek szemölcseinek új és hatékony kezelési lehetősége a helyileg, kenőcsben alkalmazott immunológiai terápia.
Mivel a szemölcsök nagy része magától gyógyul, agresszív kezelést ritkán igényelnek, különösen gyermekkorban nem. Felnőttön megjelenő, nagy számú verruca esetén azonban gondolni kell egy esetlegesen a háttérben álló immunológiai betegségre.
Egyszerre csak 1 szemölcsöt szabad kezelni. 2 hét múlva mikor az előző kezelt szemölcsnek a helye már gyógyulásnak indult, akkor következhet a másik.
Egyéb kezelés Az Indol-3-Karbinol a brokkoliban, káposztában, kelbimbóban, karfiolban és más keresztesvirágzatú zöldségben fordul elő.
Az indol-3-karbinol elnyomja az E6 és E7 antigének aktivitását, amelyek a HPV humán papillomavírus fertőzéseire jellemzőek. Az indol-3-karbinol ezeknek az antigéneknek az inhibíciójával segíti a HPV módosult sejtek normális fenotípusú sejtekre való átalakulását, és támogatja a daganatos és humán papillomavírussal fertőzött sejtek beprogramozott elhalását.
Kerek, különálló, kemény szemölcs. Adagolás: 2x5 golyó naponta
NITRICUM ACIDUM 9 CH
Vérző, fájdalmas berepedésekkel tarkított, kemény szemölcs. Adagolás: 2x5 golyó naponta
THUJA 15 CH
A fentiek mellé kiegészítésként. A kezelés legtöbbször hosszadalmas, heteket, hónapokat vehet igénybe. Adagolás: 10 golyó hetenként
Futószemölcs kezelésére szedjünk Thuja 15 CH, -t, minden héten 1x10 golyócskát.
Egyéb szemölcsök:
A szemölcsök változatos helyeken és formában jelentkezhetnek. Különböző fajták különböző szereket igényelnek. A Thuja 15 CH mindegyik szer mellett ajánlott heti 1x10 golyócska adagban.