A testünk sérülékeny. Leggyakrabban a külső bőrtakaró szenvedi el a környezeti ártalmakból adódó károsodást. A sérülés természetéből adódik annak kezelése is. A bőrfelszín épségét meghagyó
tompa sérüléseknél sebkezeléssel kapcsolatos teendő nincsen, hiszen a bőr nem válik nyitottá a külvilág felé. Persze egyéb kezelést igényelhet, de sebellátást nem.
Sérülés alkalmával ha elszakadnak erek, vérzés tapasztalható attól függően, hogy milyen vastagságú eret érint, roncsolódhatnak a szövetek, idegek, ezért fájdalom szinte mindig tapasztalható. A bőr felszíni folytonossága átmenetileg (sebgyógyulásig) kisebb nagyobb területen megszakad. A külvilág felé nyitott felszín, mint állapot számos veszélyt rejt, legfőképpen veszélyes kórokozók bejutását a szervezetbe. Különösképpen belátni sem nehéz, hogy a sérült felület gátol a mindennapi munkában. (Sokszor ilyenkor tudatosul bennünk, hogy vannak ujjaink).
Feladatunk sérülést követő sebellátáskor: vérzéscsillapítás, sebfertőtlenítés/ sebtisztítás, felülfertőzés megakadályozása, sebgyógyulás elősegítése. Krónikus sebek ellátása hasonlóképpen történik.
Alábbiakban csak egy átlagos sérülés körüli teendőket említjük meg, mellőzve a komolyabb elsőseélynyújtást kívánó eseteket.
Vérzéscsillapítás
A vérzés idejét és intenzitását hatékonyan lehet csökkenteni hűtéssel, mert hűtéssel az erek reflexszerűen
szűkülnek. Ráadásul a fájdalomérzet is mérséklődik. A vérzés akkor szűnik meg, mikor a sérült erek szabad végein a véralvadás folyamata létrejön és létrehoz egy "dugó", ami elzárja a vér útját a külvilág felé. Nagyobb sérülések esetén az adott testrész megemelése is sokat jelent. Léteznek vérzéscsillapító sprayk, melyeket a vérző sebbe kell fújni.
Többnyire steril mullappal történő leborítás és egy pár percig tartó határozott szorítás is elegendő a szervezet reakcióinak a támogatására.
Ha nem túl erős a vérzés lehetőség szerint ügyelni kell a sebfertőtlenítésre, ha arra a körülmények miatt szülség van. Folyó víz alá tartással a szennyeződéseket gyorsan ki lehet mosni. Ha kéznél van valamilyen fertőtlenítő oldat, vagy fertőtlenítő spray akkor még a vérzéscsillapítás megkezdése előtt alkalmazzuk őket. Ha nincs akkor a sérülést lefedve kézzel segítsük a vérzés megszűnését. Erősen szennyezett, erősen roncsolt, beékelődött idegen testeket tartalmazó sérüléseket ne próbáljunk otthon ellátni. Mindenképp sürgősségi ellátást igényel.
Sebfertőtlenítés/sebtisztítás
A bőrfelszínen sok féle szabad szemmel láthatatlan élőlény (baktérium, vírus, gomba, protozon
stb) tartózkodik anélkül, hogy problémát okozna. Ám ha sérüléskor kapcsolatba kerül a bőr alatti szövetekkel, előfordulhat, hogy ott szaporodni kíván és a szövetek számára káros anyagokat termelve reakcióra készteti a szervezetet. A gyulladás, a genny termelődése, a bőrpír mind a az immunrendszer működésének a bizonyítéka. A vízzel történő lemosással, illetve fertőtlenítőszerekkel, a bekerülő kórokozók számát tudjuk csökkenteni. Ezzel segítve hogy a szennyeződés mértékének csökkentése által a várható helyi reakciókat mérsékelhessük, és így a szöveti regeneráció gyorsabban megtörténik, mint ennek elmulasztása esetén.
Legegyszerűbb módja a seb kötszerrel, sebtapasszal történő megóvása az ártalmas környezettől. Gyakori a seb felszínének antibiotikus védelme. A sebkenőcsök ismert kellékei a házipatikának. Bőrpír, és váladékozás esetén mindenképp szükséges használni. Szükséges a sebellátást megfelelő gyakorisággal ismételni. A szennyezett kötszert el kell távolítani, a sebfelszínt lekezelni, új kötszert felragasztani. Sebfájdalom jelentkezése, láz kialakulása esetén feltétlenül orvoshoz kell menni.
Plasztikus sebfedők
Plasztikus sebfedő, mely a sebfelszínre permetezve átlátszó filmet képez és védi a sebet (bőrt) a különböző külső behatásokkal és a fertőzésekkel szemben. A sebeken és a bőr felszínén fertőzésgátló hatása nincs és nem gátolja a baktériumok szaporodását a filmréteg alatt, ezért a seb fedése előtt mindig gondoskodni kell a seb kitisztításáról és fertőtlenítéséről.
Alkalmazható
Zárt műtéti sebek fedése, váladékozó sipolyok, sebek környékén a bőr védelme, első fokú égési sérülések befedése, felület hám horzsolódások, frissen behámosodott sebek védelme, nehezen köthető területeken lévő sebek védelme, nem nedvező ekzema, bőrgyulladások fedése (nem zsíros, felszívódó kenőcsök alkalmazása után is); maró hatású ecsetelők alkalmazásakor az ép környezet védelme, érzékeny bőr védelme irritáló anyagokkal szemben.
Nem alkalmazható
Fertőzött sebre, valamint mély tasakos, bőven váladékozó sebre, III. fokú égési sérülés esetén, továbbá nyomásnak kitett testrészeken.
A szövetek károsodásának mértéke attól függ, hogy mennyi ideig és milyen intenzitással és formában érte a hőhatás. Legenyhébb esetben a hőhatás rövid ideig tart, és csak némi pírt okoz a bőr felszínén. Másodfokú égésről akkor beszélünk, ha a bőr a mélyebb rétegek sérülése miatt felhólyagosodik. A hideg víz ebben az esetben is segít, lehűti a felületet, megakadályozza a még mélyebben fekvő rétegek további károsodását. Orvosi segítségre is szükség lehet, ha a hólyagok elfertőződnek.
Miután eltávolítottunk mindent a seb környékéről a legelső lépés a fájdalom csökkentése. Legelterjedtebb módja ennek az érintett bőrfelület hűtése, amit tiszta, csaphideg vízben végezhetünk. 20 percig tartó hideg vizes fürdő már számottevően csökkenti a sérült fájdalmait, de szükség esetén ez tovább is tarthat. Hűtésre közvetlenül sose használjunk jeget, mert ez további sejtkárosodást okozhat. Csapvizes hűtést követően a puha fedés fölött óvatosan használható jég, ami épp csak biztosítja a további gyengéd hűtést.
A Burn Free hydrogéles égési kötszer és gél egyik nagy előnye, hogy az égett felületre kerülve azonnal hűti az égett szöveteket és minimalizálják az égési sérülés továbbterjedését!
A Burn Free kötszer óriási nedvszívó képességgel rendelkezik, emiatt lehetséges a hosszantartó hűtő hatás! A nagy mennyiségű gél közvetlenül az égett felületre kerül, így biztosítva az azonnali fájdalomcsillapítást, az égési sérülés súlyosságának csökkentését és a fertőzések minimalizálását.
A kötszerek rendkívüli előnye, hogy nem ragadnak a sebbe, hatóanyaguk vízben könnyen oldódik, így gond nélkül eltávolíthatóak!
Csak olyan készítményeket használjunk, amelyek kifejezetten égési sebre ajánlottak. A fájdalom enyhülésével az égett területet fedjük be puha kötéssel.
Felületes égére használható szerek. II. fokú égési sérülésekre nem használhatóak